Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

”Sarıkamış”ı Ne Kadar Biliyoruz….

09 Ocak 2012 Pazartesi, 19:12
”Sarıkamış”ı Ne Kadar Biliyoruz….

”Türk Halkının Sarıkamış Algısı” üzerine yapılan araştırma sonuçlarına göre, devlet yöneticileri, tarihçiler ve medya, Sarıkamış Harekâtına ilgisiz. Ankete katılanların yüzde yüzde 40,5’inin Sarıkamış Harekatı’yla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı belirlendi
 
 
 
Alınan bilgilere göre, Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ta faaliyet gösteren Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından Türkiye’de ilk kez PollMark’a yaptırılan ”Türk Halkının Sarıkamış Algısı Araştırması” 1-7 Ekim 2011 tarihleri arasında ıstanbul, Ankara, ızmir, Antalya, Bursa, Kayseri, Samsun, Trabzon, Gaziantep, Malatya, Tekirdağ ve Erzurum olmak üzere 12 ilde gerçekleştirildi.
 
 
 
2047 kişinin katıldığı anket çalışmasında, bilgi bazlı bölgesel kalkınma amaçlı politikalara temel teşkil etmek ve daha rasyonel politikaların oluşturulmasında kullanılmak üzere ortalama Türk halkının çanakkale ile karşılaştırıldığında Sarıkamış’ı nasıl algıladığını, ne kadar bildiğini ortaya çıkarmak amacıyla yapıldı.
 
 
Buna göre, ”Sarıkamış’ı duydunuz mu-” sorusuna ankete katılanların yüzde 92’si ‘evet’ yanıtını verdi. ”Sarıkamış denince aklınıza ilk ne geliyor-‘ sorusuna ise ankete katılanların yüzde 31,1’i ”donarak şehit düşen askerlerimiz”, yüzde 30,9’u da ”şehitler/90 bin şehit” şeklinde yanıtladı.
 
 
Bu soruların cevaplarına bakıldığında ”Sarıkamış” denildiğinde ”Askerlerimizin orada donarak şehit düşmesi ve şehit düşenlerin sayısının 90 bin gibi yüksek bir sayıya ulaşmış olması” gibi iki cevap geldiği tespit edilirken, harekatı yenilgi ya da hezimet olarak görenlerin oranı yüzde 1,2 gibi düşük bir oranda kaldı.
 
 
Sarıkamış Harekatı hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 35,9 iken, ankete katılanların 40,5’i yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade etti. Sarıkamış Harekatı hakkında ankete katılanların yüzde 23,6’lık ciddi bir oranın kararsız olması ise Sarıkamış Harekatı konusunda ciddi bilgi eksikliğinin olduğunu ortaya çıkardı.
 
 
Araştırmaya katılanların yüzde 47,7’si Enver Paşa’yı hezimetin sorumlusu olarak gördüğünü belirtirken, yüzde 8,9 gibi küçük bir kesim de sorumlu olmadığını, yüzde 43,3’ü de bu konuda kararsız kaldı.
 
 
Yapılan araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 49,7’lik önemli bir kesimi Osmanlı Ordusu’nun Sarıkamış Harekatı’nda Ruslara karşı savaştığından haberdar değil. Emin olmamakla birlikte bu görüşü paylaşanların oranı yüzde 32,3, emin olanların oranı ise sadece yüzde 18. Ankete katılanların yüzde 81,4’ü de, tarih şuuruna sahip bir neslin yetişmesi için Sarıkamış Harekatı’nın yeni yetişen nesillere anlatılması gerektiği görüşünde.
 
 
Devlet yöneticileri, tarihçiler ve medya Sarıkamış’a ilgisiz
 
 
 Ankette, Sarıkamış Harekatı ve Sarıkamış şehitlerine devlet yöneticileri, tarihçiler ve medya tarafından gösterilen ilginin düzeyini ölçen soruya verilen yanıtlar da araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.
 
 
 
Verilen cevaplar, son yıllarda devlet yöneticilerince Sarıkamış şehitlerine gösterilen ve giderek artan ilginin toplumun önemli bir kesimi tarafından hala yetersiz görüldüğünü ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 57,6’sı yöneticilerin ilgisizliğinden yakındı. Yüzde 27’si kararsız kalırken, yüzde 15,5’i de yeterli ilginin gösterildiği kanaatinde.
 
 
 
Araştırmaya katılanların yüzde 68,8 gibi önemli bir kesimi de yılda bir kez yapılan resmi törenlerin yeterli olmadığını ifade ederken, Sarıkamış Harekatı ile ilgili medyanın yaptığı yayınlar da kamuoyu tarafından yeterli görülmedi.
 
 
Verilen cevaplarda medyanın ilgisini yeterli bulmayanların oranı yüzde 68,4 çıktı. Ankette, tarihçilerin Sarıkamış Harekatının detaylarını yeterince tartışıp tartışmadıkları sorusunu ankete katılanların yüzde 1,8’i yeterince tartıştıklarını savunurken, yüzde 65,8 gibi yüksek bir oranı tarihçilerin harekatın detaylarını yeterince tartışmadığını düşünüyor.
 
 
Resmi Tarih Tezleri, Beklentileri Karşılamaktan Uzak
 
 
 
Ankete katılanlara ”Eğitim kurumlarında okutulan tarih derslerinin ne ölçüde güvenilir bulunduğunu” ölçmek amacıyla yöneltilen soruya verilen yanıtlar da dikkat çekti. Soruya cevap verenlerin yüzde 8,6’sı tarih derslerini hiç güvenilir bulmadığını, yüzde 12,8’i biraz güvendiğini, yüzde 31,2’si ise kısmen güvendiğini ifade etti. Bu durum Türkiye’de okutulan tarih derslerinin toplumun yarısından fazlasını, yüzde 52,6’lık önemli bir kesimini tatmin etmediğini ortaya koydu. Buna karşılık tarih derslerini çok fazla güvenilir bulduğunu ifade edenlerin oranı ise sadece yüzde 9,8 çıktı.
 
Araştırmada ortaya çıkan bir başka önemli nokta ise geçmişi araştırma ve öğrenmeye yönelik ilgisizlik oldu. Anketteki verilere göre, geçmişe dair okuma ve özellikle araştırma alışkanlığının oldukça düşük olması nedeniyle okullarda verilen eğitimin yanı sıra televizyon programları, belgeseller ve filmler gibi görsel medya araçlarıyla tarihsel mekanlara yapılan gezilerin tarih bilincinin oluşmasında önemli bir paya sahip olduğu ortaya çıktı.
 
Fakat araştırmaya katılanların, ebeveynleri ve akrabalarının anlattığı tarihi, televizyon programları, belgesel ve filmlerden daha güvenilir bulması dikkat çekti. Ankete katılanların yüzde 11,5’i ebeveyn ve akrabalarının tarihsel anlatılarına çok fazla güvendiklerini, yüzde 33,8 gibi oldukça önemli bir bölümü de çok güvendiklerini beyan etti. Sarıkamış’a Sahip çıkılmalı
 
 Araştırmaya katılanlar Sarıkamış Harekatı’nın ender rastlanır türden bir trajedi olduğunun farkında oldukları halde, Sarıkamış’a çanakkale Zaferi kadar sahip çıkılması gerektiği konusunda hemfikir.
 
önemli bir kesimin algısı, Sarıkamış Harekatı’nın tıpkı çanakkale Savaşı gibi tüm ıslam coğrafyasından askerlerin birlikte savaşarak şehit düştükleri kutsal bir mücadele olduğu yönünde.
 
Nitekim araştırmaya katılanların yüzde 81,4 gibi büyük bir kesimi, tarih şuuruna sahip bir neslin yetişmesi için Sarıkamış Harekatı’nın yeni yetişen nesillere anlatılması gerektiği görüşünde.     
 
Sarıkamış Harekatı
 
Osmanlı Devleti, 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcında 1878’den beri 36 yıldır Rus işgalinde bulunan Sarıkamış, Ardahan ve Kars’ı düşman işgalinden kurtarmak için Harbiye Nazırı ve Başkomutan Vekili Enver Paşa’nın komutasında 118 bin askerle 22 Aralık 1914’te harekata başladı.
 
Savaşa lojistik yönden hazırlıksız başlayan 9, 10 ve 11. Kolordular, eksi 40-50 derece soğukta ve 60-70 santimetre kar üzerinde Rus birliklerine karşı kahramanca savaştı. Allahuekber Dağları 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış Kuşatma Harekatı başlatıldı. Kuşatma Harekatı, aşırı soğuk ve açlık yüzünden hedef ele geçirilemeden 5 Ocak 1915’te sona erdi.
 
Osmanlı Ordusu, cephede hastalık ve donma sonucu 60 bin şehit verdi. Her türlü olanağa sahip ve yıllardır hazırlıklı düşman birliklerinin de bu savaşlarda 32 bin kayıp verdiği tarihi kaynaklarda yer alıyor

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz