Sanat günleri başlıyor…

16 Mart 2015 Pazartesi, 11:37
Sanat günleri başlıyor…

Uluslararası Çukurova Sanat Günleri, bu yıl da 18-25 Mart tarihlerinde kutlanırken, 19 Mart Perşembe günü Antakya Mahvel adıyla bilinen, eski Adliye Binası 2. Katında, Antakya Defne Barış ve Dostluk Korosu, “Her Dilden Şarkılar” konseri verecek.
TYS Hatay İl Temsilcisi Mehmet Karasu, gerçekleştirecekleri etkinlikle ilgili açıklamalarda bulundu. Karasu, basın mensuplarına kahvaltılı toplantıda bilgiler verirken, 18 Mart Çarşamba günü Adana’da start alacak olan Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’nde, kısa süre önce hayatını kaybeden Yaşar Kemal’e “Yılın Edebiyatçısı Ödülü”nü vermeyi planladıklarını, kendisiyle de görüşüldüğünü ve “Benim alacağım son ödül olacak, artık ödül kabul etmeyeceğim” dediğini anlattı. Ancak ünlü yazarın yaşamını kaybetmesiyle bunun gerçekleşemediğini, muhtemelen ödülü eşine vereceklerini kaydetti.
TYS İl Temsilci Mehmet Karasu, Yaşar Kemal’in Antakya’ya gelmeyi de kabul ettiğini, kendisi için çok özel hazırlık, karşılama ve ağırlama hazırlandığını, ancak merhum olması nedeniyle bunun gerçekleşememesinin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getirdi, ödülünün eşine verileceğini yineledi. Karasu, Antakya’dan Adana’ya gidecek olan Antakya Defne Barış ve Dostluk Korosu’nun, 18 Mart Çarşamba günü Çukurova Sanat Günleri kapsamında Konser vereceğini de aktardı.
Basın mensuplarına açıklamaları sırasında 19 Mart Perşembe günü kutlamalara Antakya’da devam edileceğini hatırlatan Mehmet Karasu, aynı gün saat 14.00 ile 16.00’ds Cemile Cerep yönetiminde Öykülü Saatler geçirileceğini, saat 18.00’de Atıf Soğuksu adlı Antakyalı Ressamın sergisinin açılacağını anlattı.
Eski Adliye Binası’ndaki Sergi açılışı sonrasında aynı akşam saat 18.30’da 1 saat süreli Antakya Defne Barış ve Dostluk Korosu’nun “Her Dilden Şarkılar” adlı konserini eski Adliye Binası Mahvel’de vereceğini söyleyen Karasu, tüm Hatay halkının bu müzik zenginliğine davetli olduğunu duyurdu.
TYS temsilçisi Mehmet karasu, etkinliklerin bu yıl 4 günden 6 güne çıkarıldığını da aktardığı bilgileri arasında 20 Mart Cuma günü N.Asfuroğlu A.L. konferans salonunda “Öykücü Remzi Karabulut” ile söyleşi yapılacağını, liseliler öykü yarışması düzenleneceğini, öykülerin değerlendirilerek ödül tördeninin de gerçekleştirileceğini bildirdi, aynı gün “Hatay edebiyatı ulusal edebiyatın neresinde” konulu bur panel düzenleneceğini bildirdi.
Cuma günü ressam Canseven Bahçeci’inin Sakıl Ev’deki sergisinin açılacağı bilgisini veren TYS İl Temsilcisi Mehmet Karasu, 21 mart Cumartesi günü Kitaplı Kahve’de saat 11.00’da Şeyma Eke’inin söyleşi ve imza günü olduğunu bunu gün içindeki çok ayıda etkinliğin izleyecğini bildirdi.
TYS il temsilciliği koordinesindeki etkinlikler 23 Mart Pazartesi günü Defne belediyesie katkılarıyla Dostluk Çay Bahçesindeki Hataylı Yazarlar buluşması ile Yeni Gün Tiyatrosu Topluluğu gösterisiyle son ereceği duyuruldu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz