Samandağlılar sokağa döküldü…

21 Kasım 2014 Cuma, 11:54

Samandağ Belediyesi tarafından satışa sunulan arazileri Protesto etmek için sivil toplum kuruluşları ile ilçe halkı meşaleli eylem yaparak, satışı protesto ettiler.
Samandağ Belediyesine meşaleli yürüyüşe geçen eylemciler, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam, Uyuyanlar uyansın satanlar utansın, Samandağ’ lı toprağına sahip çık sloganları”nı attılar.
Samandağ Belediyesi tarafından yapılan arazi satışlarıyla ilgili Samandağ belediye eski meclis üyeleri Behzet Can, Mustafa Yatkın ve Av. Anıl Cevahir Can birer konuşma yaptılar.

Behzet Can konuşmasında satıştan mutlak vazgeçilmesini isterken, görüşlerini şöyle dile getirdi:

“ Samandağ belediyesi yaptığı son meclis toplantısında Samandağ ileride park alanı olacak, oyun alanı olacak, garaj alanı olacak, otogar alanı olacak, bundan dolayı yerleri satma kararı aldı. İleride Samandağ belediyesinin ağaç dikecek bir alanı bele olmayacak. Samandağ belediyesinin bu kararını şiddetle ve nefretle protesto ediyoruz. Bu yaptıkları özelleştirmedir, sol adına yaptıkları kapitalist, vahşi kapitalist bir politika izliyorlar. Özelleştirme Allahsızlıktır, namussuzluktur bunu Kılıçdaroğlu söylemiştir dikkat edin diyen Can:Bu satıştan vazgeçmelerini talep ediyoruz. Bu satıştan vazgeçsinler bıraksınlar Samandağ ne yapacaksa ilerde bu kararı bizden sonra ki kuşaklar karar versin.”dedi.

Eski Meclis üyesi Mustafa Yatkın:

“ Samandağ belediyesinin ÖDP den seçilmiş belediye başkanı seçildiği dönemde gazetelerden birinde şöyle bir haber vardı, kendisinin destekçisi ve yakın bir akrabasının. Türkiye’de tek Sosyalist belediyesine fırsat tanıyın kimden istiyor bunu, o dönemin CHP’li ve biz DSP’ li meclis üyelerinden istedi. Kendisine bu memlekette Halk adına yapılacak bütün hizmetlerde ve yatırımlarda yanında olacağımızı o dönem itibariyle taahhüt ettik ve süreç içerisinde de bunu ispatladık. Ne yazık ki 2011 yılında dikkat edin tam tarih veriyorum 2011 yılından sonra belediyenin özelleştirici ve taşeronlaştırıcı yapıları başladı. Onlarca işçi torbaya konulup başka kurumlara gönderilirken yerlerine taşeron firmalar kanalıyla asgari ücret mahkûm edilip yüzlerce insan işe alındı.

Türkiye’ nin tek Sosyalist belediyesine imkân ve fırsat tanıdık ama sonuçta bunlar bize yüzlerce dönümün satışı, AVM’ler ve parası olana sunulan rezilce bir toplu konut projesi olarak ortaya çıktı. Biz sebze hali, otopark, parklar, sanayi sitesi yapımını desteklerken, müteahhit yaklaşımlarıyla karşımıza AVM’ler ve lüks konutlarla karşımıza çıktılar. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ nu da buraya getirip bu oyuna alet ettiler. Sosyal konut olduğunu iddia edip açılışını yaptırdıkları (144 dairenin yapıldığı yerde bir inşaat acubesiydi orası). Ne hikmettir ki açılışı yapılan yer şu ana kadar tamamlanamadı, hileye bakın hileye. AVM bitiyor AVM’nin içinde iklimlendirme tertibatı yok nasıl şeydir bu? Bunun için sonradan 7 milyon lira ihaleye çıkıyor 7 milyon lira borçlanıyor.

Bu belediye özelleştirmeye batmış taşeronlaştırıcı bir yaklaşımla bu halkı ümüğüne kadar sömürmektedir. Bunuda ne yazık ki Solculuk ve Sosyalistlik adına yapmaktadır. Esas konu budur arkadaşlar. Çıkarsınlar o elbiselerini gitsinler bu Memlekette tekelci sermaye’ye hizmet etsinler, buda onlara yakışır. Satışa hayır, satışa karşıyız sonuna kadar mücadele edeceğiz. Belediyeden gelen güçleriyle halkımızı yıldırmaya, halkın sokağa dökülmesini engellemeye çalışıyorlar bunu biliyoruz bunu en yakınımdan hissediyorum.

Elbette sokağa dökülmek o kadar basit değil çok haklı bir davada olmak lazım tıpkı şimdi olduğu gibi. Âmâ bu memlekette tam 820 dönüm çöp alanıyla onun bulunduğu bölgede 820 dönüm üzerinde yüz binlerce ağaç sökülecek sultanımızın yasası. Madde 18 tüm o alanı kamulaştırdı ve orda binlerce ağacı sökecek. Samandağ ilçemizde binlerce kiralık daire var iken yeni konut alanları yaratmak adına bu kadar yeşil alanı katletmek niye? Satmak istediği yer orası Kurtderesi Mahallesi Mezarlığı, çöp alanı ve toplu konut arasında ki tarıma elverişli mümbit arazidir. Uyanık olalım lütfen davamıza sahip çıkalım. Samandağlı toprağına sahip çık. Samandağlı geleceğine sahip çık, çocukların geleceğine sahip çık.”şeklinde konuştu.

Av. Anıl Cevahir Can; Ret oyu veren belediye meclis üyesi Mahmut Yüksek ‘in kendisini arayarak dava açmaya hazırlandığını dile getirdi.

Can:“Arazilerin satışı konusunda Hukuki olarak yardımcı olacaklarını söylediğini kaydeden Av. Anıl Cevahir Can, eyleme destek veren meslektaşlarıyla birlikte yargıya taşıyacakları sözünü verdi.

6 bin ağacın katledildiği bu ülkede 120 dönüm üzerinde yer alan yeşilliği yaşatmanın kendilerinin temel görevi olduğunu, yanlış hesabın Bağdat’tan döneceğine inandığını, Samandağ belediye başkanı dâhil olmak üzere 30 belediye meclis üyesinin aldıkları karardan vazgeçmeleri çağrısında bulunan Av. Anıl Cevahir Can, “ Bu ilçe evlatlarına yeşil bir gelecek bırakmalarını söylüyor ve talep ediyoruz. Meclis kararı idare Mahkemesi tarafından İptali gerekmektedir.

İşçi aylıklarını ve tazminatlarını ödemede sıkıntı çektiğini iddia eden Belediye Yönetiminin Daha önce işçilerimizden %30 kesinti yaptığını halkımız unutmamıştır. Arazileri satma gerekçesinin Dış Borçlar olduğu da Belediye Meclisinde söylenmiştir. Bu dış Borç kimleredir, Hangi firmalaradır, hangi kurumadır. Bu halk bilgilendirilsin. İşçileri Bahane edip kredi kullanma ve arazileri Satma huyundan vazgeçilsin” diyerek tepki gösterdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz