Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Samandağ’ın Adı Değişsin…

28 Kasım 2013 Perşembe, 11:13
Samandağ’ın Adı Değişsin…

KESK Avrupa sorumlusu Av. Güney Cuma Can, Samandağ isminin Süveydiye veya Selevkiya olarak değiştirilmesi için referandum çağrısı yaptı.

Av. Güney Cuma Can: “Son yasal düzenlemelerle adları değiştirilen yerleşim yerlerine eski adları iade edilebiliyor. ıl -ilçe adların iadesi bir kanunla yapılabilmektedir. Birkaç ilçe eski adlarına meclis kararıyla kavuştu. ılçemizi temsil etmeyen Samandağ’ın Süveydiye olma zamanı gelmedi mi? Bu konuda siyasiler, vekiller ve Stk’lara ciddi sorumluluk düşüyor. Akdenizin en güzel ilçelerinden olan ilçemizi hiçbir şekilde temsil etmediğini düşündüğüm, zamanın idaresi ve yerel yöneticilerinin önyargı ve cehaletleriyle ilçemize yakıştırılan Saman- Dağ’ın değiştirilerek bir referandumla tarihi adlarından olan Süveydiye veya Selevkiya olarak değiştirilmesini kamuoyunun dikkatine sunuyorum.

Yer adları o yerin tarihi, kültürü ve bilincini yansıtır. Kutsal kitaplarda bile adı geçen Antakya’mızın adının hafızalardan silinerek Hatay Merkez olmasını da doğru bulmuyorum. Antakya, Doğu Akdeniz’in tarihsel kültür başkenti ve Roma Döneminin 3. Büyük metropolüdür. Bu medeniyetler beşiğinin adı da tarihe, kültüre ve Antakyalılara saygı gereğince yaşatılmalıdır.  Bir de eşit vatandaşlık için onlarca mücadelenin yapıldığı ilimizde Alevi vatandaşların yoğun yaşadığı caddeye Yavuz Selim Caddesi deyip ondan sonra da kardeşlik türküleri okumak ne kadar samimi bir yaklaşımdır.

Yurttaşların yaşamlarında aktif özne olmaları, kendi yurtlarına hangi adı uygun görüyorlarsa o adın resmiyet kazanması aynı zamanda bir yerel demokrasi ölçütüdür. Bu arada eski adların iadesini talep ederken, yerel yönetimlerin de parayı verenin adını cadde ve sokaklara vermesini iki açıdan doğru bulmuyorum. Bağış yapan adamın sadece para ile adını yaşatabilmesi, kalıcı bir eserinin olmaması kendisi için bir eksikliktir. Bu eksikliği de parayı verip gidermeye çalışması aslında bir zafiyettir. Yerel yöneticilerin, meclis üyelerinin de vergi ödeyen halkı değil de; para veren, parayı nasıl kazandığı da belli olmayan bireyleri sırf paranın miktarı nedeniyle taltif etmesi, o güzel isimlerini cadde, sokak, dağ, bayıra vermesini yanlış buluyoruz. Halkın kendi edebiyatçıları, önderleri, yazarları, inanç önderleri, saygın kişilerin değil de parayı verenin düdüğü çaldığı bu uygulamayı haksız görüyorum.  şair Ebu Firas, Cemal Süreyya, şeyh Edip Rahbay, Yaşar Kemal, Servet Can’ın adlarını ne yapacağız?

Yeni yasal düzenlemelerle halkın referandumla uygun bulacağı eski yerleşim adlarının iadesi için toplumda bir hassasiyet oluşturup eski tarihsel adlara kentlerimizi kavuşturmalıyız. Yasadığımız yerin adına biz karar verebilmeyiz.”dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz