Samandağ Sahiline Bilimsel Araştırma

04 Ağustos 2015 Salı, 10:23
Mithat Nehir

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in daveti üzerine ODTÜ deniz bilimleri enstitüsünden bilim adamları Samandağ Sahilinde çalışmalarda bulundular. Boğulma olaylarının önlenmesi için yapılacak çalışmalar hakkında Samandağ Belediye başkanı Mithat Nehir ile fikir alışverişinde bulundular. Samandağ Sahilinde  Boğulma olaylarına neden olan etkenler araştırıldıktan sonra Başkan Nehir’e bilimsel rapor şeklinde sunacakları ifade edildi.

Samandağ ilçesinde sahil boyunca incelemelerde bulunan ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü öğretim üyelerinden Yard.Doç.Dr. Devrim Tezcan, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve diğer yetkililerle birlikte incelemelerde bulundular.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir: “Dünyanın sayılı sahillerinden , Samandağ Sahilimizde ölüm oranlarını düşürmek hatta sıfır yapmak ve yüzmeye gelen İnsanlarımıza kaliteli hizmet vermek amacıyla Samandağ Belediyesi ve büyükşehir belediyesi ortaklaşa çalışmalar yaptı. Daha önce kendi imkânlarımızla cankurtaran ve diğer ekipmanları kendimiz almıştık. Bu belediye tarihinde bir ilk idi. Ancak bütçemiz çok elvermediğinden büyükşehir belediyesi ile ortak çalışmalar yaptık. Bunlarla yetinmeyip bilimsel destek alarak halkımıza ne gibi daha iyi hizmetler yapabileceğimizi dalgakıran yapılmasının bir çözüm yolu olup olmayacağını hocalarımızla birlikte araştırıp kamuoyu ve halkımızla paylaşacağız.

ÖDTÜ öğretim üyesi Yard.Doç.Dr.Devrim Tezcan :”14 kilometrelik sahil boyunca rip akıntısı oluşabilecek yerlerin belirlenmesi için tüm sahil boyunca deniz tabanının araştırılması yapılacaktır. Bu veriler akıntı, dalga ve rüzgar verileri ile birlikte değerlendirilerek sahil boyunca rip akıntısı oluşabilecek riskli yerler belirlenecektir. Ancak boğulma olaylarının önlenebilmesi için yapılması gereken en önemli iş  yerel halkın ve yabancı turistlerin bu riskli bölgeler konusunda bilgilendirilmeleridir. Dünyada ve ülkemizde, özellikle Karadeniz kıyılarımızda yoğun şekilde gözlenen rip akıntılarına karşı uygulanan başlıca yöntemler Belediye, Jandarma, Sahil Güvenlik, sosyal toplum kuruluşları ve diğer kamu kurumlarının panolar, broşürler ve toplantılar aracılığı ile halkı bu tür deniz olaylarına karşı bilgilendirilmesi ve özellikle riskli bölgelerde cankurtaran bulundurulmasıdır. Bu çalışmalar Samandağ ilçesinde de yoğun olarak yerine getirilirse birçok boğulma olayının önüne geçilebilir.”dedi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz