Samandağ’ da IŞİD’e karşı yürüyüş…

18 Ağustos 2014 Pazartesi, 18:46

Samandağ’da son zamanlarda ortadoğuyu kan gölüne çeviren IŞİD terörüne karşı bir yürüyüş düzenlendi.

Samandağ Cumhuriyet Parkı’nda toplanan ellerinde zeytin dalları ile Hatay’ı simgeleyen kardeşlik heykeli fotoğrafları bulunan grup, Hazreti Hıdır Türbesi’ne kadar yaklaşık 7 kilometre yürüdü. Grup, yürüyüş sırasında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütü aleyhine slogan attı.

Antakya-Defne-Samandağ Halk İnisiyatifi Sözcüsü Nurettin Bolat, yürüyüş sonrası yaptığı açıklamada, Ortadoğu’da din, ırk, mezhep, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin masum insanları hunharca katledenlere karşı bir araya geldiklerini söyledi.

Hatay halkı olarak birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma ve barış duyguları içinde seslerini dünyaya duyurmak üzere toplandıklarını dile getiren Sözcü Bolat, “Burada can güvenliğimizin tehdit altında olduğunu hissediyoruz. Biz bu kaygıları tartışırken devlet yetkililerini bu konulara acil önlemler almaya davet ediyoruz.” Dedi.

Sözcü Nurettin Bolat açıklamasında “Hatay halkı olarak bu katliamlara göz yummayacağız. Ailelerimizi, kendimizi ve ilimizi savunmaktan aciz olmadığımızı göstermek istedik ancak gözü dönmüş katillerle karşı karşıya bırakılmak ve can güvenliğimizi kendimiz sağlamak zorunda kalmak istemiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

 

Hatay’ın Samandağ ilçesinde IŞİD terör örgütünün tehditlerini kınamak için yapılan mitingden ayrı olarak yürüyüşte düzenlendi.

Hatay halkı; katliamlara karşı, kapıdaki tehlikeye karşı, can güvenliği için, çocukların geleceği için, birlik ve beraberlik için, barış ve kardeşlik için, kenetlenmek için gerçekleştirilen yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Samandağ ilçesi halkı,  son günlerde sınır bölgelerinde artan can güvenliği tehlikesine karşı ‘Yaşam Hakkına Saygı Yürüyüşü’ nü gerçekleştirdi.

75. Yıl Parkı’nda toplanan ve ellerinde zeytin dalları ile Hatay’ı simgeleyen kardeşlik heykeli fotoğrafları bulunan Antakya Defne Samandağ Halk İnsiyatifi üyeleri, Hazreti Hızır Türbesi’ne kadar yaklaşık 7 kilometre yürüdü.

Grup, yürüyüş sırasında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütü aleyhine slogan attı. Antakya-Defne-Samandağ Halk İnisiyatifi Sözcüsü Nurettin Bolat, yürüyüş sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Ortadoğu’da din, ırk, mezhep, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin masum insanları hunharca katledenlere karşı bir araya geldiklerini söyledi.

Hatay halkı olarak birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma ve barış duyguları içinde seslerini dünyaya duyurmak üzere toplandıklarını dile getiren Bolat, şöyle konuştu:

“Başta İŞİD olmak üzere Ortadoğu’da din, ırk, mezhep, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin masum insanları hunharca katledenlere karşı Hatay halkı olarak birlik, beraberlik kardeşlik, dayanışma ve barış duyguları içinde sesimizi dünyaya haykırmak üzere toplandık. Tedirginiz… Can güvenliğimizin tehdit altında olduğunu hissediyoruz ve görüyoruz. Çocuklarımızın geleceği ile ilgili endişeliyiz. Bizler bu kaygıları taşırken devlet yetkililerini acil önlemler almaya davet ediyoruz. İş işten geçtikten sonra isyan ve ağıtların fayda sağlamayacağı aşikârdır. Bu çetelerle işbirliği yapan ve bu kaostan nemalanan bütün kesimler bilsin ki onlar da er ya da geç hedef tahtasına oturacaklardır.

Yetkililerimiz elini kolunu sallayarak sınırlarımızdan geçen bu canileri görmüyor mu, yoksa göz mü yumuyorlar? Tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz! Hatay halkı olarak ailelerimizi, kendimizi ve ilimizi savunmaktan aciz olmadığımızın bilinmesini istiyoruz, ancak gözü dönmüş katillerle karşı karşıya bırakılmak ve can güvenliğimizi kendimiz sağlamak zorunda kalmak istemiyoruz. Reyhanlı’yı unutmadık, Kesab yanı başımızda. Ortadoğu masum insanların kanına boğulmuş durumda.

Hatay halkı olarak bu katliamlara göz yumulmamasını ve bu tekfirci grupların derhal sınır dışı edilmesini ve terörist ilan edilmesini istiyoruz. Sokaklarımızda başıboş gezen bu katillerle aynı havayı solumak istemiyoruz. Barış, huzur ve kardeşlik kenti olarak bilinen Hatay’ın bu özelliğini yitirmesini istemiyoruz .”

Antakya-Defne-Samandağ Halk İnisiyatifi Sözcüsü Nurettin Bolat, halkın bir araya gelerek gerçekleştirdiği yürüyüşe destek olarak yürüyen Has Turizm Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı Ayhan Kara’ya, Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’a, EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral’e teşekkür etti.

Yürüyüş sırasında vatandaşlar yürüyüşçülere alkışlar, sloganlar ve kolonya atarak destek verdi.

Grup, bir süre daha slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz