Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Saldırıda siviller hedeflendi…

13 Şubat 2013 Çarşamba, 18:05
Saldırıda siviller hedeflendi…

Cilvegözü’nde meydana gelen patlamanın ardından bölgeye gelen ve olay yerinde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı, ıç ışleri Bakanı ve Gümrük ve Ticaret Bakanı basın toplantısı düzenledi. Hatay Havaalanı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bomba yüklü aracın Suriye’den geldiğinin çok net bir şekilde görüntülerle de ortaya konduğunu belirterek, şunları söyledi:
 
“Olay, 14.30 sıralarında meydana geldi. Patlamada 14 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı. 26 yaralanın 11’i ayakta tedavi edilerek taburcu edildi. Yatar vaziyette 15 hastamız var. 15 yaralının 8’inin durumu ciddi. 8 ağır yaralının 3’ü Türk vatandaşı. Olaya sebep veren araç Suriye’den gelen araç 20 dakika önce olay yerine park ediyor ve olay meydana geldi. Kesin olan şey aracın Suriye’den geldiği ve Türk kayıtlarında olmadığı. Deliller güvenlik güçlerinin elinde. önemli yol gidilmiş durumda. Olayın sorumlularıyla ilgili daha geniş bilgiler verilecek. Terör hadisesini lanetliyorum, olayda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”
 
Ergin, güvenlik kameralarına bakıldığı zaman aracın park edildiği bölgede yoğun bir trafiğin olduğunu belirterek, “Orada yayalar ve araçlar var. Orada aracın patlaması halinde çok sayıda can kaybının olacağı çıplak gözle anlaşılıyor. Dolayısıyla oradaki açık hedef, sivil vatandaşlar. Orası sivillerin olduğu ve güvenlik güçlerinin olmadığı bir bölge. O açıdan hedef siviller gibi görünüyor. ıstihbarat birimleri Suriye ile de temas ederek olayın maliyetini anlamaya çalışıyorlar. Tam Türkiye girişinde meydana geldiği için yaralıların bir kısmı Suriye tarafına geçirilmiş durumda. Ama oradaki yaralıların durumunu daha sonra bildireceğiz. Orada 8 yaralı olduğu yönünde bilgi var. Patlayıcının türüne ilişkin olay yerindeki bulgular adli tıpta çalışılıyor. Daha sonra bilgiler verilecektir” şeklinde konuştu.
 
GüLER: JANDARMA VE EMNıYET DELıLLERı TOPLADI
ıçişleri Bakanı Muammer Güler, patlayıcının güçlü olduğunun tespit edildiğini ifade ederek, “Olayın başlangıcından itibaren Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olaya el koymasıyla beraber, jandarmadan ve emniyetten olayla ilgili delilleri topladılar. Kimlikler tespit ediliyor. şuanda kesin bir netice elde edemediğimiz için isim vermiyoruz. önümüzdeki günler açıklamalarda bulunacağız” dedi.
 
YAZICI: GüMRüK BıR ıKı GüN ıçıNDE çALIşMALARA BAşLAYABıLıR
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Cilvegözü’nün önemli kapılarımızdan bir tanesi olduğunu vurgulayarak, “ıncelemeler bitirildikten ve saha tamamıyla gümrük elemanlarına teslim edildiği zaman elektronik olarak çalışmasa bile manuel olarak çalışmalar başlayacaktır. Bu uzun zaman almaz. Birkaç gün sürebilir” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz