Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Sadullah Ergin Hatay’a Geldi…

05 Aralık 2013 Perşembe, 10:52
Sadullah Ergin Hatay’a Geldi…

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Biz sadece Türkiye’nin yolunu, suyunu, barajını, havaalanını, hızlı trenlerini yapmadık. Sadece Asya’yı Avrupa’yı deniz altından birbirine bağlamadık. Bu ülkede 76 milyonu kardeş yapacak, gönülden gönüle yol inşa edecek adımlar da atıldı. Bu ülkenin siyasetini özgürleştiren, demokrasisini güçlendiren adımlar da atıldı” dedi.
Ergin, Başbakan Vekili Beşir Atalay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile geldiği AK Parti ıl Başkanlığı önünde yaptığı konuşmada, büyükşehir belediyesi başkan adaylığı açıklandıktan sonra ilk kez geldiği kentte, bu özel günde kendisini yalnız bırakmadıkları için Atalay ve Yıldırım’a teşekkür etti.
AK Parti çatısı altındaki yolculuğunun 12’nci yılına girdiğini kaydeden Ergin, bu sürenin 11 yılının iktidarda, hükümette geçtiğini belirtti.
 
HATAY 10 YILDA çOK DEğışTı
 
2002 seçimlerinde Hatay’dan milletvekili olarak seçilmesiyle halkın kendisini Hatay’ı ve Türkiye’yi temsil etmesi için Ankara’ya yolladığını dile getiren Ergin, bu sürede 6 yıl grup başkanvekilliği ve yaklaşık 5 yıldır adalet bakanı olarak görev yaptığını anlattı.
AK Parti iktidarı döneminde Hatay’ın geçmişten kalan alacaklarını tahsil ettiğini ifade eden Ergin, şöyle konuştu:
 
“Hatay, Türkiye’nin en güneyinde, gözden ırak, gönülden ırak kalmıştı maalesef. Batımız Akdeniz, güneyimiz ve doğumuz Suriye ile çevrili ve Türkiye’nin en güneyinde bir vilayet. Havayolu, merkezi demiryolu, karayolu ulaşımı yok. Sulama projeleri yapılmamış. Köy yolları, içme suları ihmal edilmiş. Hatay maalesef 10 yıl önce iyi bir halde değildi. Bugün Hatay, 10 yıl öncesiyle mukayese edilemeyecek bir noktaya geldi hamdolsun. Biz sadece Türkiye’nin yolunu, suyunu, barajını, havaalanını, hızlı trenlerini yapmadık. Sadece Asya’yı Avrupa’yı deniz altından birbirine bağlamadık. Bu ülkede 76 milyonu kardeş yapacak, gönülden gönüle yol inşa edecek adımlar da atıldı. Bu ülkenin siyasetini özgürleştiren, demokrasisini güçlendiren adımlar da atıldı. Sayın başbakan yardımcımız bütün bu çalışmaların baş mimarıdır, huzurlarınızda kendilerine Hatay ve Türkiye adına teşekkür ediyorum. Tabi yaptığımız bütün bu çalışmalar, yollar, barajlar, köprüler, havaalanları ve demokratikleşme çalışmaları, partimizin kurucusu, hükümetlerimizin başbakanı, milletimizin gönlünde taht kurmuş büyük lider, Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde yapıldı. Bundan sonra inşallah, bu aziz milletin, bu büyük ülkenin ihtiyaç duyduğu adımları cesaretle beraber atacağız. Genelde Türkiyemizi, özelde de Hatayımızı en yukarılara taşıyacağız Allah’ın izniyle.” 
 
Hatay’ın büyükşehir olduğunu hatırlatan Ergin, bu yapılanmayı doğru yapacaklarını, temeli sağlam atacaklarını, hedefi doğru çizeceklerini ve kentin Türkiye’deki 81 vilayet arasında ilk 5 arasında yer alacağının kaydetti.
Hatay’ı zirveye taşıyacaklarını, şuandan itibaren “kutlu yürüyüşlerinin” başladığını aktaran Ergin, gece gündüz demeden 24 saat esasına göre kapı kapı dolaşıp, kente hizmet belediyeciliğinin mührünü vurmak için çetin bir yolculuğa çıktıklarını söyledi.
Hatay’a yapılan yatırımlara da değinen Ergin, bunların yetmediğini, daha da fazlasının yapılacağını dile getirdi.
 
YILDIRIM: BUGüN HATAY DA BAYRAM GüNü
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise bugün Hatay’da bayram olduğunu, kabine arkadaşı Sadullah Ergin’in doğduğu, büyüdüğü, havasını soluduğu, suyunu içtiği bu toprak Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu belirtti.
Sadullah Ergin’in çok güzel hizmetlerle 15 ilçeyi buluşturacağını ifade eden Yıldırım, AK Parti iktidarının yürüyüşünün en başından beri beraber  oldukları Ergin’in Türkiye’nin adalet yollarını açarken, kendilerinin de Türkiye’nin yollarını açtıklarını bildirdi.
Kilometrelerce laf yapıp, bir arpa boyu yol yapamayanlardan olmadıklarının altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti:
“Kilometrelerce yollar yaptık ve bir arpa boyu laf yaptık. Türkiye’yi doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bölünmüş yollarla donattık. Yolları böldük hayatları, milleti birleştirdik. Bugün Türkiye’nin 74 vilayeti birbiriyle bölünmüş yolla bağlı. Ama Hatay’ın bir farklılığı var. Hatay tabi ki farklı olacak. Hatay’ın farklılığı tarihinden geliyor. Hatay’ın devlet geleneği, farklı özelliği var. ışte bu farkı da Sadullah Ergin bakanımızın gayretleriyle ortaya koyduk. Hatay 15 ilçesinin 13 ile bölünmüş yolla bağlıdır. ışte Hatay’ın farkı budur. Size bir müjde daha veriyorum, kalan iki ilçesinin de bölünmüş yolla, Hatay’a bağlanması için birinin ihalesinin yaptık, birinin de çalışmalarına başladık, hayırlı uğurlu olsun.”
Hatay’a havaalanı yapılıp yapılmamasının bir yıl tartışıldığını, havaalanını kente çok görenler olduğunu hatırlatan Yıldırım, 2007 yılında açtıkları Hatay Havaalanı’ndan haftada 90 sefer yapıldığını aktardı.
HATAY çOK FAZLASINA LAYIK
Hatay’a yaptıkları hizmetlerini ‘yollar dile gelse de anlatsa’ diye tabir eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hatay’da 92 kilometre olan bölünmüş yolu 261 kilometreye çıkardık. ışte AK Parti, Hatay ve Sadullah Ergin farkı bu. Hatay daha da fazlasına layık. Hatay, sıcak asfalt kaplama yolla bizim dönemimizde tanıştı. Bugün Hatay’da 68 kilometre sıcak asfalt yolumuz var ve 70 kilometre de devam eden yolumuz var. Hatay, gün geçtikçe Türkiye’nin Ortadoğu’ya, Akdeniz’e açılan en önemli kapısı haline geliyor. Limanlarıyla, demiryollarıyla, bölünmüş yolları, otoyollarıyla Hatay, Antakya, ıskenderun çalışıyor, Türkiye’yi büyütüyor. Türkiye büyüdükçe Hatay’da büyümeye devam ediyor.”
Bakan Yıldırım, Amanosları aşacak, Hatay’ı denizle buluşturacak, Gaziantep’i ve Kilis’i de Hatay’a yaklaştıracak “çılgın projenin” de proje ihalesini yaptıklarını, daha sonra ilk kazmayı vuracaklarını sözlerine ekledi.
Başbakan Vekili Atalay ile bakanlar Yıldırım ve Ergin, geldikleri özel uçakla kentten ayrıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz