Şadi Asfuroğlu; Cam Müzesi Açtı

6353 görüntüleme, 30 Kasım 2015 Pazartesi

CAM İŞLEME SANATÇISI ŞADİ ASFUROĞLU SANATIYLA HATAYI TÜM TÜRKİYE’YE DÜNYAYA TANITIYOR

Hatay’da özel muayenehanesi bulunan ve aynı zamanda cam işleme ustası olan diş hekimi Şadi Asfuroğlu, yıllardır biriktirdiği antik camların ve kendi yaptığı cam işleme çalışmalarının yer aldığı bir müze açtı. Eski Antakya evini müzeye çeviren Asfuroğlu, cam müzesini ziyarete gelen öğrencilere de mini gösteriler de yapıyor.

Diş hekimi Şadi Asfuroğlu, hobi olarak başladığı cam işleme sanatını, müzeye çevirdiği tarihi Antakya Evi’nde gelecek kuşaklara aktarıyor. Evi ‘Antik Cam Evi’ altında müzeye dönüştüren Şadi Asfuroğlu, Hatay ve ülke turizmine katkı sağlarken, hem de müzeyi ziyaret eden çocuklara cam sanatının inceliklerini öğreterek, onlara çevre bilincini aşılıyor. 1990’lı yıllarda cam işleme sanatına bir hobi olarak başladığını ifade eden Şadi Asfuroğlu, “Ana sınıfı, ortaokul, lise çağındaki çocuklar buraya geliyor. Biz onlara tarih ve cam sevgisi aşılamaya çalışıyoruz. Hedefimiz bu gençlerimizi doğru yola yönlendirmek, çünkü güzel bir ortamda çocuklara güzel şeyler öğretirseniz hayat boyu onlardan bunları göreceksinizdir. Doğru insanlar yetişecektir” diye konuştu.

90’lı yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültürel hediyelik eşya yarışmaları düzenlediğini o nedenle cam sanatına ilgi duymaya başladığını ifade eden Şadi Asfuroğlu şunları söyledi:

“Ben o nedenle cam yapmayı ve üflemeyi öğrendim. Aslında amatörce bu işi yapıyorum. Tabi bir süre sonra bu iş beni aştı, bu tarihi ev büyük dedemin yaptırdığı, 150 yıllık bir ev. Bu evi alıp elimdeki bütün koleksiyonu buraya koyma ihtiyacı hissettim. Koleksiyon Antakya camına dair, çok özgün yeşil camları içeriyor. Burada Roma, Bizans döneminden kalan camları, müzelerde görebileceğiniz gözyaşı, parfüm şişelerini tekrara üretmeye çalışıyoruz. Kültürel hediyelik eşya üretiyoruz sonuçta, Antakya’ya gelen misafirler buraya özgü ürün almak istediklerinde mutlaka cam müzesine uğruyorlar. Yaptığımız eşyalardan beğenip alabiliyorlar.”

Hatay’da diş hekimi Şadi Asfuroğlu, 25 yıl önce başladığı cam üfleme sanatıyla yaptığı eserleri, restore ettirerek adeta müze haline getirdiği eski Antakya evinde sergiliyor.

Diş hekimliğinden arta kalan zamanlarında cam üfleme sanatıyla uğraşan Diş Hekimi Asfuroğlu, her geçen gün sayıları artan eserlerini sergileyebilmek ve sanatını güzel ortamda icra edebilmek için 6 yıl önce eski bir Antakya evini, restore ettirdi.

Antakya’da özel muayenehanesi bulunan diş hekimi Şadi Asfuroğlu, baba mesleği cam işçiliğine 25 yıl önce başladığını kültürel hediyelik eşya üretimiyle amacının Antakya ve ülkeyi tüm dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi.

Adeta müzeye çevirdiği eve gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere cam üfleme sanatını anlatan ve bir anlamda sevdiren Asfuroğlu, “Antakya’yı en iyi ifade eden şey, antik dönem el sanatlarıdır. Geçmişte bu bölgede üretilmiş cam eserler, Antakya’daki Hatay Arkeoloji Müzesi ve Anadolu’nun çeşitli müzelerinde yer alıyor” dedi.

Asfuroğlu,yapığı açıklamada;  “150 senelik Antakya evinde, binlerce yıldır bu bölgede üretilen eserlerin antik cam çalışmalarını yaparak, korumaya ve kültürünü yaşatmaya çalışıyorum. O dönemin gözyaşı şişeleri, parfüm ve ilaç saklama kapları, yüzük, kolye uçları gibi objelerin örneklerini yaparak, kültürel hediyelik eşya üretmeye çalışıyorum” ifadelerine yer verdi.

Amacının Antakya ve ülkeyi tanıtmak olduğunu vurgulayan Asfuroğlu, Antakya’ya gelen turistlerin, yöreye özgü kültürel bir eşyayla dönmelerini istediğini; Türkiye’de antik cam üreten çok az kişi kaldığını bu nedenle unutulmaya yüz tutan sanatın yaşatılması için çaba gösterilmesi gerektiğini kaydeden cam üfleme Sanatçısı Şadi Asfuroğlu, eserlerinin yurt içi ve yurtdışından yoğun talep gördüğünü sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz