Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Riskli Olan Jinekolojik Hastalıklar…

23 Kasım 2009 Pazartesi, 10:45
Riskli Olan Jinekolojik Hastalıklar…

Jinekoloji Onkoloji Grubu Antakya Bölge toplantısı Dedeman Otel’ de gerçekleştirilen toplantıya Türkiye’nin birçok yöresinden yaklaşık 200 hekim hazır bulundu.
 
Toplantıda konuşan uzmanlar, Türkiye’de halen Sağlık Bakanlığı tarafından sertifiye edilen 50 civarında jinekolog onkolog bulunduğunu dile getirerek, “Over (yumurtalık), Endometrium (Rahim) ve Serviks (Rahimağzı) kanserleri ciddi ve öldürücü hastalıklardır. Bunların tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerekir. Jinekolojik Kanserlerin özel bir eğitim gerektiren jinekolog onkologlar tarafından tedavi edilmesi hastaların hem güvenli bir operasyon geçirmelerine ve hem de sağ kalım sürelerinin artmasına neden olur.
 
Türkiye’ de halen Sağlık Bakanlığı tarafından sertifiye edilen 50 civarında jinekolog onkolog mevcuttur. Yapılan operasyonlar tıptaki birçok branşı ilgilendirmesine rağmen (Genel Cerrahi, Göğüs Kalp Damar Cerrahisi, üroloji .. ) başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede özel bir eğitim sonucunda jinekolojik onkoloji Kadın Hastalığı ve Doğum uzmanlığının bir üst branşı haline gelmiştir.
 
Jinekolojik tümörler kadın hastalıklarının en tehlikeli olanlarıdır. Yumurtalık (Over), Rahim ve Rahim ağzı kanserleri ayrı ayrı belirtileri olan hastalıklardır. Her kanser gibi bu hastalıkların genellikle bir premalign (kanserleşme öncesi) süreci mevcuttur. Rahim kanseri sıklıkla menopoz sonrası kadınlarda gözlendiği için, vajinal kanama çok önemli bir belirtidir ve hastayı erkenden hekime sevk ederek nispeten daha erken bir tanı konulabilmesini sağlar” dediler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz