Reyhanlı’daki anıtın mimarı Erdoğan…

04 Ağustos 2014 Pazartesi, 09:57

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Hatay’a gerçekleştirdiği seçim kampanyası çerçevesinde Rehyanlı’da meydana gelen bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden vatandaşların anısına yapılan anıtı ziyaret ederek dua etti. İhsanoğlu, kendisinin cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Reyhanlı’daki saldırının faillerinin bulunması için Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendireceğini ifade etti. “Dosyalar mahkeme mahkeme dolaşıyor. Böyle adalet olmaz. Terörle böyle mücadele olmaz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşların anısına yaptırılan 11 Mayıs Şehitliği ziyaretinde ederek dua etti. Şehitlik anıtı önünde toplanan vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan İhsanoğlu, saldırı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet diledi. Türk bayrağı açılan 11 Mayıs Şehitlik anıtı önüne güçlükle gelen İnsanoğlu, yetkililerden anıt hakkında bilgi aldı. Kendilerinin bir vefa burcunu ifa etmek üzere Reyhanlı’yı ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden İhsanoğlu, yaklaşık bir buçuk yıldır devletin şehitlere karşı görevini yetine getirmediğini savundu. Hala şehit düşen vatandaşların şehadete yol açan o karanlık ellerin tespit edilmediğini ifade eden İhsanoğlu, “Dosyalar mahkeme mahkeme dolaşıyor. Devlet ortaya hiçbir delil göstermeden dosyaları dolaştırıyor. Böyle adalet olmaz. Terörle böyle mücadele olmaz. Vatanı böyle koruyamazsınız.” dedi. 

“KARANLIK ELLER YAKALANIP TÜRK ADALETİNE TESLİM EDİLMELİ”

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Reyhanlı’daki kanlı saldırının faillerin bulunup yargı önüne çıkartma sözü veren Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendireceğini kaydeden Ekmeleddin İhsanoğlu, “Cenabı Allah izin verirse, sizin desteğinizle o makama geldiğim gün Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) bu meseleyle ilgileneceğini vadediyorum. Bu meselenin DDK’nca incelenmesi lazım. 53 şehidiniz kanı yerde kalmamalıdır. Failleri çıkmalıdır. Üstü örtülmemelidir. O karanlık eller yakalanıp Türk adaletine teslim edilmeli.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin karanlık işlerden kurtulması gerektiğini sözlerine ekleyen İhsanoğlu, Türkiye’nin terörün hedefi olmaması gerektiğini kaydetti. 

“ARKADAŞLAR ANLATIYOR; IŞİD AKŞAMLARI BURADA DOLAŞIYORMUŞ”

Teröristlerin Türkiye’ye kevgirden geçen su gibi girip çıktığını belirten İhsanoğlu, devletin sınırları koruması gerektiğini vurguladı. Ekmeleddin İhsanoğlu, “Burada arkadaşlar anlatıyor; IŞİD akşamları dolaşıyormuş, Kaide akşamları dolaşıyormuş. Niye biz bunları sokuyoruz buraya? Niye bu hallere düştük? Beş sene önce böyle bir şey var mıydı?” ifadelerini kullandı. 

“PAZAR GÜNÜ PUSULANIN EN SAĞINA MÜHRÜNÜZÜ BASIN”

Vatandaşlardan sandığına ve oylarına sahip çıkmaları çağrısında bulunan İhsanoğlu, “Kardeşlerim, inşallah bunları sonu yaklaştı. Önümüzdeki Pazar günü oylarınızı ananızdan emdiğiniz helal süt gibi mührünüzü pusulanın en sağ tarafına basınız. Sandığınıza ve oylarınıza sahip çıkınız. Demokraside çare vardır, çare demokrasidir. Allah bu devlete ve millete zeval vermesin.” dedi. 

“BU ANIT, TAYYİP ERDOĞAN’IN ANITIDIR”

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Reyhanlı’daki anıt önünde yaptığı konuşma esnasında bir vatandaş “Bu anıt, Tayyip Erdoğan’ın anıtıdır. Burada yatanlar bizim vatandaşlarımızdır” diyerek tepki göstermesi vatandaşlar tarafından alkış aldı. Öfkeli vatandaş, İhsanoğlu için “Gerçek vatandaş, gerçek milliyetçi burada.” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz