Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Reyhanlı şüphelileri konuştu…

22 Temmuz 2013 Pazartesi, 23:18
Reyhanlı şüphelileri konuştu…

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde iki bomba yüklü araçla düzenlenen, 53 kişinin yaşamını yitirdiği saldırılar nedeniyle aranan üç kişi, polisin asıl suçluları korumak, suçu kendi üstlerine yıkmak istediğini ileri sürdü. Sanıklardan biri, saldırıyı düzenleyen örgütün lideri olduğu söylenen Nasır Eskiocak’ın söylendiği tarihten 20 gün önce yakalandığını savundu.
 
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde iki bomba yüklü araçla düzenlenen, 53 kişinin yaşamını yitirdiği saldırılar nedeniyle aranan üç kişi, polisin asıl suçluları korumak, suçu kendi üstlerine yıkmak istediğini ileri sürdü. Sanıklardan biri,..Yurt Gazetesi’nden ömer ödemiş’in haberine göre; 11 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen bombalı saldırının failleri arasında oldukları açıklanan ve haklarında arama kararı çıkartılan zanlılardan M. Gezer, Y. Nazik ve T. Dükkancı gazeteye ulaşarak, olayla hiçbir ilgileri olmadığını öne sürdü. Bölgede kaçakçılık faaliyetleri yürüttüklerini kabul eden zanlılar, kurban seçildiklerini söyledi.
 
ADIMIZI ışKENCEYLE SöYLETTıLER
 
Zanlılardan T. Dükkancı şunları söyledi:
“Patlamadan iki ay önce yasal yollarla Suriye’ye geçtim. Zaten sık sık gider gelirim. Buradan aldığımız viski, çay, sigara vb. gibi eşyaları Hatay’da satarak geçimimizi sağlıyoruz. Tamam, yaptığımız iş yasal değil ama biz katil değiliz. Ben yıllardır Reyhanlı halkıyla birlikte bu işi yaptım. Herkesi tanırım. Hiçbir para için böyle bir işin içinde asla olmam. Para için yaptığımızı söylüyorlar. şu anda cebimizde ekmek paramız yok, rezil perişan ettiler bizi. şimdi Suriye’de sığıntı gibi yaşıyoruz.
 
“Bir numaralı zanlı diye tutuklanan Nasır Eskiocak benim çocukluk arkadaşım. Kaçakçılık işlerini beraber yapıyorduk. Nasır’ı yakaladıklarını söyledikleri günden 20 gün önce Samandağ’da yakalamışlar, sonra Yayladağı sınırına götürüp kaçarken yakaladık diye açıklıyorlar. Zaten 20 gündür ellerindeydi. 20 gün işkence yapmışlar, bizim adımızı vermiş. Kaçak işinden dolayı telefonlarımız hep dinleniyordu bizim. çıkarsınlar, konuşmalarımızı, yayınlasınlar. Ortaya çıkar her şey. Kimlerle konuşmuşuz, kayıtlarını çıkarsınlar, her şey ortaya çıkar.”
 
Zanlılardan Y. Nazik ve M. Gezer ise, “Bize bu tezgâhı kuran kişi, Heysem Topalca olabilir” diyor. Topalca, Suriye’deki cihatçılara destek veren Suriye vatandaşı bir Türkmen. Nazik ve Gezer, “Topalca’yla zaman zaman Reyhanlı’dan mal geçirmek için işbirliği yapıyorduk” diyor. Y. Nazik bu kişiyle ilişkilerini şöyle anlatıyor:
 
“Bu adam eskiden beri kaçakçılık yapar. Hem Reyhanlı bölgesinden hem de Yayladağı’ndan geçiş yapabiliyor. Biz Reyhanlı’ya yanaşamıyoruz bile. Oralar cihatçıların elinde. Bizi görseler keserler. Bu işte kesinlikle onun parmağı var. Bize yıkılan minibüsler, kaçak için depolarını büyüttüğümüz sıradan araçlar. Onlar patlayan araçlar değil, patlama olacağı yere bırakılmış araçlar.”
 
“ADıL YARGILANACAKSAK TESLıM OLURUZ”
 
Zanlılardan M. Gezer, kendisinin adının hem planlayan hem de ihbar eden olarak geçtiğini belirterek; “Ben hem saldırıyı planlamışım hem de ihbar etmişim? Bu nasıl iştir. ıhbar edeceksem neden planlayayım. Neden o zaman ihbarı ciddiye almamışlar? Bizim bu güne kadar siyasetle bile işimiz olmadı. Biz kimsenin kanını dökmedik. Kan dökmek bizim inançlarımızda yok. Ben inançlı biriyim. Allah şahit, benim bu olayla hiçbir alakam yok. Bu katliamı bizim üzerimize atıp gerçek suçluları korumaya çalışıyorlar” diyor. 
 
Türkiye’ye gelip mahkemelerde yargılanıp, aklanmak isteyip istemediklerini sorduğumuz da ise üç zanlı da “Güvence verilir ise bağımsız mahkemelerde yargılanıp aklanmak için geliriz” yanıtını verdi. Zanlılar, “üzerimizdeki bu suçlamayla yaşamak istemiyoruz ama yakalananlara neler yaptıklarını biliyoruz. Kendi ayağı ile gidip teslim olanları bile yakaladık diyerek suç yüklediler. Allah bilir bize neler yaparlar” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz