Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Reyhanlı Davasında ilk Adım…

11 Şubat 2014 Salı, 10:58
Reyhanlı Davasında ilk Adım…

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılarla ilgili davanın ilk duruşmasında bazı tutuklu sanıkların savunmaları alındı.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.
Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ferdi Gazel, Fikret Nazik, Nasır Eskiocak, ılhan Küçükdüveyki, Ali Düzel, Mehmet Genç, Ergin ördek, Yusuf Büyükkasım, Hacel Sat, Doğan özdemir, Mehmet Kılıç, Yıldıray çetin, Ahmet Mansuroğlu, Süleyman Evet ve Mahmut Alper özgür ile olayda hayatını kaybeden bazı vatandaşların müşteki sıfatıyla birinci derecede yakınları ve avukatları hazır bulundu.
CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’ın da izlediği duruşmada, tutuklu sanıklar Nasır Eskiocak, Ergin ördek, Doğan özdemir, Yusuf Büyükkasım, Ahmet Mansuroğlu ve ılhan Küçükdüveyki savunma yapmak istemediklerini belirtti.
Tutuklu sanıklardan ılhan Küçükdüveyki, savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, telefonculuk yaptığını söyledi.
Sanık Nasır Eskiocak’ı dükkânına gelip gittiği için tanıdığını belirten ılhan Küçükdüveyki, ”Olaydan yaklaşık 10-15 gün önce Nasır işyerine gelerek 4 telefon ve hat aldı.

Bundan 10-15 gün sonra da Ahmet Mansuroğlu, Mehmet Genç ve Yusuf Büyükkasım iş yerime gelerek 5 hat ve cihaz aldı” dedi.
Sanık Ferdi Gazel de hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.
Olaydan 10 gün önce Süleyman Okur’un, yanına Nasır Eskiocak’ı getirdiğini anlatan Gazel, ”Bana Nasır’ın hayvan ticaretiyle uğraştığını söyledi. Kayınpederimin boş olan evinde barındırdım. Yaklaşık 10 gün kaldı. Bu sürede ihtiyaçlarını karşıladım. Nasır’ın atılı suçtan kaçtığını bilmiyordum. Daha sonra evi hayvan ticaretiyle uğraşan başka birine vereceğimi Nasır’a söyledim. Nasır Eskiocak’ı da Mahir olarak biliyorum” diye konuştu.
Sanık Mehmet Genç ise savunmasında suçlamalarla ilgisinin bulunmadığını ileri sürdü.
Nasır Eskiocak’ı 7-8 yıldır tanığını ifade eden Mehmet Genç:
”Kendisiyle ailece görüşürüz.

Suça konu patlamadan 20-25 gün önce Nasır yanıma gelerek ‘Sana market açalım, araç alalım’ diye teklif etti. Ben de bunu kabul ettim. Nasır, Yusuf Büyükkasım ve Ahmet Mansuroğlu ile beni tanıştırdı. Bana söylediğine göre Yusuf oto tamirciliği yapıyormuş. Ahmet Mansuroğlu da benim şoförlüğüm olmadığı için araç kullanacağını söyledi. Yusuf ve Ahmet ile Nurdağı, ıskenderun ve Adana’da araç baktık ancak bulamadık. Daha sonra Antakya’da istediğimiz araçları bulup aldık. Araçların parasını bana Nasır vermişti.

Araçları, bakımı için sanayiye Yusuf Büyükkasım götürdü. Kime götürdüğünü ise bilmiyorum. Suça konu patlamadan 2-3 gün önce Nasır beni arayarak arandığımızı söyledi. Bunun üzerine Yusuf’un anahtarını getirdiği barakada birlikte kaldık. Patlamanın olduğu gece Ergin ördek ve Doğan özdemir kaldığım barakaya geldi. Bunları önceden tanımıyorum. Suçsuz olduğumdan dolayı jandarmaya giderek teslim oldum.”ded.

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, duruşma sonrası adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, davaya karşı ilginin az olmasından yakındı.
Patlamalarla ilgili TBMM’de verdiği soru önergesine yanıt alamadığını belirten Eryılmaz, şunları söyledi:
“Bu patlamanın koşullarını, siyasi iktidarın izlemiş olduğu politikaların oluşturduğunu bir kere tespit etmek zorundayız. Yargılanan 33 sanığın 15’i tutuklu, geri kalanı ise tutuksuz yargılanıyor.

Bunlardan birkaçı da yurt dışında firari durumda. Firari olan sanıklardan ve Suriye’de olduğu iddia edilen sanıklardan ikisinin bir gazeteye daha önce verdiği röportajda bir şahsın ismini veriyorlar. Ve bu şahıs, Heysem Topalca’dır. Bununla ilgili ben bir soru önergesi verdim, hala cevabını alamadım. Böyle kritik bir ismin hala ifadesinin alınmamış olması, bununla ilgili ek bir iddianamenin hazırlanmamış olması, ‘acaba bu olayın farklı bir boyutu mu var?’ gibi bir soruyu gündeme getiriyor.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz