Son Dakika
20 Eylül 2018 Perşembe

Restorasyon Çalışmaları Başlıyor…

02 Şubat 2011 Çarşamba, 10:24
Restorasyon Çalışmaları Başlıyor…

Tarihi Uzun çarşı’nın Restorasyonu konusunda devam eden çalışmalar bir kez daha masaya yatırıldı.Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz hafta Uzun çarşı Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği’nde düzenlenen toplantıya Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ıl özel ıdaresi Genel Sekreteri Muhittin şahin, ıl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden ilgililer, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Antakya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz, Uzun çarşı Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sadullah Ergin, oda başkanları ve esnaflar katıldı.
 
 
çALIşMALAR NıSAN AYINDA BAşLAYACAK
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Uzun çarşı’nın restorasyonu konusunda kararları hep beraber paylaşarak almayı çok önemsediklerini ifade etti.
 
Bir memleketin, dışarıdan doktor, mühendis ya da başka meslek gruplarını takviye olarak getirebileceğini ancak kentin tarihi ve edebiyatının başkalarına bırakılamayacağını vurgulayan Lekesiz, ‘çünkü bunlar bizim tarihimizin, kültürümüzün parçası. Yüz yıllardır biz bunları yapa geldik. ınşaat, mühendislik, estetik bakışımızdan tutun, hayata bakışımıza kadar, komşularımızla ilişkilerimize kadar çarşılarımızda, Pazarlarımızda, iş hanları ve hamamlarımızda nakış nakış vardır. Bunlar bir bir yıkılırsa hafızasını kaybetmiş insana benzeriz.
 
Bin yıldır bize devredilmiş olan bu kültürel mirasını hem tarihe karşı sorumluluğumuz açısından, hem bizim kimliğimizin birer sağlam ögeleri olmaları açısından, hem de kazancınızı üçe beşe katlayabilmeniz açsısından buraları yeniden ayağa kaldırmamız lazım. Bunu kültür yürüyüşü ile başlattık. Bir plan program yaptık. 1.5 yıllık süreçte gelinen nokta memnuniyet vericidir. Bunu hep beraber yapacağız.’dedi.
 
Karmaşıklaşan çağımızda insanların artık tarihi ve kültürel dokuyu arar olduğunu ifade eden Lekesiz, ‘ınsanlar artık kalabalıklar içinde yalnızlık çeker hale geldi. Herkes farklılığı, o özgün dokuyu, yapıyı ve ilişkileri arıyor. ınsanlar niçin gelip de bizim Uzun çarşımızdan alışveriş yapmalılar? Niye bizi tercih etmeliler. önce tarihi ayağa kaldırıp çok müstesna bir çarşıyı hep beraber ortaya koymamız lazım.’ görüşünü dile getirdi.
 
 
çarşıda bulunan tatlıcısından kebapçısına kadar her şeyin korunup muhafaza edilmesi gerektiğinin altını çizen Lekesiz, ‘çünkü bunlar bizim kültürümüzün birer parçası. Onlar korunursa, esnafa müşteri ilişkileri konusunda eğitim verilirse hiç şüpheniz olmasın ticaretin nabzı dün olduğundan daha fazla burada atar.’ diye konuştu.
 
 
3.5 km. ile Türkiye’nin en uzun çarşısı olan Uzun çarşı’da restorasyon için ilk kazmanın en geç Nisan ayında vurulacağını hatırlatan Lekesiz, işe nereden başlanacağı ve neler yapılacağı konularının daha önceki toplantılarda ele alındığını, esnafımızın zor durumda kalmaması için işin en kısa zamanda bitirilmesi için özen gösterileceğini kaydetti.
 
 
SAVAş: ANTAKYA’NIN TARıHı VE  KüLTüREL BıRıKıMıNı ORTAYA çIKARACAğIZ
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, Antakya’nın tüm değerleri ile yaşaması için, Vali, Oda başkanları, esnaf ve kentin tüm dinamikleri ile beraber hareket ederek Antakya’nın tarihi, kültürel ve medeniyet birikimini ortaya çıkarıp, çocuklarımıza torunlarımıza bırakacağımız güzel bir mekan olmasını sağlamak istediklerini söyledi.
 
 
Kentin kültür birikimine karşın Hatay esnafının trafikten otoparka, seyyar satıcıdan temizliğe kadar birçok problemleri olduğunu ve göreve geldiklerinden bu yana bunları çözmeye çalıştıklarını ifade eden Savaş, ‘Sıra geldi mekânların albenisini yükseltmeye. Uzun çarşı’nın restorasyonu da bu süreçlerden biri. Sadece Uzun çarşı ile sınırlı da değil. 3 bin 500 metrelik bir kısmı var ve biz tümüyle ilgili proje çıkartıyoruz. Röleve, restorasyon çalışmaları yapılıyor.
 
Toplantı, esnafların restorasyon konusunda soru, öneri, görüş ve eleştirirlerini sunmaları ile devam etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz