Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Rektör Güder’e Ziyaret

29 Temmuz 2011 Cuma, 12:03
Rektör Güder’e Ziyaret

Mühendislik Fakültesi Dekanı Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu, beraberindeki Mühendislik Fakültesi ınşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Osman Atahan ve Mühendislik Fakültesi Dekan Yrd. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Esen Yıldırım ile Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’e yeni çalışma arkadaşlarıyla işbirliği konusunda neler yapılabileceği, bu konudaki öneri, destek ve bununla birlikte önerileri gelecek dönemde hayata geçirmek maksadıyla istişare etmek üzere bulunduğu nezaket ziyaretinde göreve asaleten atanması dolayısıyla teşekkürlerini iletti. 
Rektör Güder de ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek üniversitemizin akademik kadrolarından, Mühendislik Fakültesi’nin potansiyelinden bahsettiği konuşmasına şöyle devam etti:
“üniversitemiz, 19.yılında oldukça gelişkin fiziksel alt yapıyla beraber çok önemli sayıda yurt içinde ve yurt dışında kaliteli akademik derecelere sahip olan kadrolardan oluşuyor. ımkânlarımızın daha efektif şekilde değerlendirilmesi, öğrencilerimize verdiğimiz veya Türk Yüksek öğretimi’ne araştırma-geliştirme olarak sunduğumuz hizmetlerin daha iyi bir düzeyde gerçekleştirilebilmesi için organizasyon içi iş birliklerinin dayanışmada çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda Rektörlüğe bağlı destek birimleri olan Enstitü Müdürlükleri, Daire Başkanlıkları ile Fakülte Dekanlıkları, Endüstri Müdürlükleri, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürlükleri’nin akademik nezaket içinde yürütülmesi halinde,  üniversitemizin ürettiği iş ve hizmetlerin toplum nezdindeki saygınlığını artırıcı yönde ve kalitenin de markalaşma süreci sonunda bölgede ekonomik ve sosyal kalkınmaya, ülkenin genel olarak gelişmesi ve ülkemizin etkinliğinin arttırılmasına faydalı katkılar sunacağını düşünüyorum.”
 
 
Güder, bu kapsamda üniversitemiz Rektörlüğü’nün birlikte çalışmakta olduğu yöneticilerle oluşturduğu politikal ve vizyonal yaklaşımlara paralel; ancak kendi meslek disiplinleri ve görev alanları içerisinde katma değer sağlayan, bu vizyonu geliştiren yeni yaklaşımların paylaşılmasını, bu paylaşımla ortaya çıkacak olan sinerjinin üniversitemiz adına değerlendirilmesini çok önemsediğini ifade etti. 
 
 
Mühendislik Fakültesi’nin, kurulu bulunduğu ıskenderun’da özellikle demir-çelik sektörünün gelişimine paralel olarak, gerek şu anda içinde barındırdığı akademik kadrosuyla gerekse gelişme alanı olarak özellikle demir çelik sektörüne yönelik oluşturulacak yeni akademik kadrolarla gelecekte ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınması açısından çok önemli görevler üstlenebilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Güder; 
 
 
 
“Fakültenin görevlerinden biri; ülkenin ekonomisi için bölgede kurulu başta ıskenderun Demir çelik Sanayisi olmak üzere diğer özel sektörün girişimci kuruluşlarının kurmuş oldukları üretim tesislerinin tamamının sürdürülebilirliğini ortaya koymak ve analiz etmektir. 
 
Yine fakültenin bölgeye ve bu tesisin bu sektöre katacağı önemli görevlerinden biri de; bu alanda faaliyet gösteren mühendislerin yetiştirilmesi, sektöre kazandırılması ve sektörün yapmış olduğu muazzam ekonomik yatırımların yabancı mühendislerin tekelinden kurtarılarak yerli mühendisler eliyle sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır” sözlerinin ardından Dörtyol Payas bölgesine kuracakları ‘demircilik endüstrisiyle’ doğrudan insan kaynağı yetiştirecek eğitim birimlerinin de çekirdeğinin oluşturulacağına ve önemli katkılar sağlanacağına olan inancını dile getirdi. 
 
 
 
Rektör Güder: “Bu çalışmaları; doğal paydaşlarımız olan fakültemizin yöneticisi, dekanları ve dekan yardımcıları, bölümlerdeki bölüm başkanları, öğretim üyeleri ve sizlerle yapacağız. 
 
 
üniversitemizi her düzeyde en iyi biçimde temsil edeceğinize, bu görevleri yerine getireceğinize dair güvenim tamdır. Yapacağınız katkılardan dolayı başta dekanımız olmak üzere dekan yardımcılarımıza ve değerli çalışma arkadaşlarımızın hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. 
 
Umarım yapacağınız çalışmalar, süratle şekillenerek bölgede bizim de sesimizin, soluğumuzun, varlığımızın önemli bir kanıtı, göstergesi haline gelir ve Mühendislik Fakültesi, bugünden yarına ıskenderun’da gururla parlayan bir göstergemiz, temsilcimiz olur” diyerek Rektörlük olarak gereken her türlü alt yapı desteğini Mühendislik Fakültesi’ne vermekten gurur duyacaklarını, Dekan Baltacıoğlu ile çalışma arkadaşlarının fakülteyi layıkıyla yöneteceğine ıskenderun özellikle üniversitenin temsili noktasında stratejik yaklaşımların belirlenmesinde çok önemli katkılarının olacağına yürekten inandığını belirttikten sonra karşılıklı teşekkürle ziyaret sona erdi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz