Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Provokasyona gelmeyeceğiz…

02 Mart 2012 Cuma, 09:35
Provokasyona gelmeyeceğiz…

Geçtiğimiz ay, Suriye’deki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Mültecilerin kaldığı Hatay’daki bir kampta, ‘Suriye’de bir tek Alevi kalmayıncaya kadar hepsini öldüreceğiz’ şeklinde yapılan provokatif açıklamanın izleri silinmeden Adıyaman’da bazı evlerin kapısına konulan işaretler vatandaşları tedirgin etti…

 
ADIYAMAN’ DA OLANLAR…
 
Adıyaman’da bazı evlerin kapısına konulan işaretlerden ötürü savcılık soruşturma açtı. Adıyaman Valisi’ne göre kapılardaki işaretler “çocuk işine benziyor”. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi Genel Başkanı Ercan Geçmez ise bu konuda Başbakanı sorumlu tutuyor.
Adıyaman’da Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Karapınar Mahallesi’nde bazı evlerin kapısına çeşitli işaretler konulması, kentte yaşayan Alevi vatandaşlarda tedirginlik yarattı. Olayla ilgili Alevi vatandaşların suç duyurusunda bulunması üzerine savcılığın soruşturma açtığı belirtildi.
 
ALEVıLER BARIşSEVERDıR…
 
Vatandaşlar evlerinin duvarlarına garip işaretler konulduğunu pazartesi sabah fark etti. Bu şekilde işaretlendiği düşünülen ev sayısının 45 civarında olduğu belirtildi. Türkiye’ deki tüm Aleviler barışsever ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ ne bağlılıklarıyla bilinirler. çirkin emelleri olanlara meydan bırakılmayacak. Hiçbir Alevi provokasyona gelmeyecektir.
 
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi Genel Başkanı Ercan Geçmez, Adıyaman’da evlerin kapılarının işaretlenmesi konusunda, “AKP bir yandan Suriye için sürdürdüğü mezhep ayrımcılığına dayalı açıklamaları ve politikaları, bir yandan da bizzat bir bakanının yer aldığı, neo milliyetçi mitingleriyle bir iç savaşın işaret fişeğini yakıyor.”  iddialarında bulundu.
 
“Bir güruh (işe yaramaz topluluk) Adıyaman’da Alevilerin yaşadığı evleri işaretliyor.”  şeklinde görüş bildiren Başkan Ercan Geçmez; Bu neyin hazırlığı? Biz bunu Maraşlardan, çorumlardan biliyoruz. Alevilere saldırılar böyle mitinglerden ve bu tür açıklamalardan sonra oldu. Bu hazırlıkların sonucunun nereye gittiğini önceki deneyimlerimizden biliyoruz. Herkesi duyarlılığa davet ediyoruz. Yeni bir katliama asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

PROVOKASYON MU VAR?..
 
CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ve CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, konuyla ilgili TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Vali ve emniyet müdürüyle görüştüğünü dile getiren Fırat, ”O bölgede ağırlıklı olarak Kürt ve Alevi yurttaşlarımız yaşadığı için biz, daha önce tarihimizde yaşadığımız kötü, üzüntülü örnekler olduğu için, ‘acaba Adıyaman’da böyle bir ön çalışma mı var, provokasyon mu var’ diye endişelendik” dedi.

BıR çOCUK YAPMIş OLABıLıR…

 
Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Karapınar Mahallesi’nde bazı vatandaşların bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf, rakam ve çizgiye benzeyen yazılar yazıldığını belirterek, ”Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir” şeklinde konuştu.

 
Vali Sodan, valilik makamında Emniyet Müdürü Mehmet Bilici ile düzenlediği basın toplantısında, kentte herhangi bir huzursuzluk olmadığını, diyalogların gayet iyi olduğunu, ne yakın tarihte, ne de geçmişte herhangi bir kavga olmadığını belirtti.

 
Karapınar Mahallesi’nde vatandaşların bahçe duvarına ve kapılarına bir takım harf ve rakamlar yazıldığını ifade eden Vali Sodan, yaptığı açıklamada; ”Karapınar Mahallesi’nde vatandaşlarımızın bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf, rakam ve çizgiye benzeyen keçeli kalemle yazılar yazılmış… Emniyetimiz bunları tespit etti. Bu, bir çocuk tarafından veya provokasyon olarak da yazılmış olabilir. 

 
Biz bunun takipçisiyiz. Rastgele çizilmiştir. Son yapılan tespitlere göre 25 tane evimizin kapılarına ve duvarlarına çizilmiştir. Bu olayı çözmeye çalışıyoruz. Emniyetimiz ve istihbaratımız yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir. Zannediyorum bir çocuk tarafından yapılmış olabilir. Provokasyon amacıyla da yapılmış olabilir. Sıkı bir şekilde takibine çalışıyoruz.” Dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz