Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Projeye 7,5 Milyon TL Tahsis Edildi…

25 Haziran 2011 Cumartesi, 10:35
Projeye 7,5 Milyon TL Tahsis Edildi…

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Sosyal Destek Programı (SODES) için bölgeye 7,5 milyon TL tahsis edildiğini söyledi.
 
Lekesiz, ıl özel ıdaresi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen SODES Bilgilendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOğAKA) kapsadığı, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinin pilot bölge seçildiğini belirtti.
 
 
Sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını çok önemsediğini belirten Lekesiz, idarenin eksik kaldığı noktalarda ve göremediği sorunları dile getirerek çözümüne katkıda bulunmasından dolayı önemli bir görev üstlendiğini kaydetti.
 
 
Lekesiz, yeni düzenlemelerle sivil toplum örgütlerine kamu harcamalarında daha fazla pay ayrılmasının sağlandığını belirterek şöyle devam etti: ”Sivil toplum örgütlerinin ileri demokrasilerde ve gelişmiş ülkelerde kamu yatırımlarından aldığı pay bizim ülkemize göre çok daha fazla, olması gereken de bu. Sivil toplum örgütleri demokrasinin olmazsa olmazıdır. SODES projesi de bu yönde değerlendirilmesi gereken bir proje. Bu 7,5 milyon TL üç ile tahsis edildi fakat hangi ilden daha iyi proje gelirse o il bu kaynaktan daha çok pay alacak. Bu konuda derneklerin ve vakıfların yapacakları projeler çok önemli. şartlara uyan, bölgeye uygun projeler üretip zamanında müracaat edilmeli.”
 
 
DOğAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti ise 45 gün içerisinde projeleri kabul edeceklerini belirterek kentin farklı yerlerinde de proje hazırlama eğitimleri verdiklerini kaydetti. SODES proje ile sosyal imkanlara erişimde sıkıntı yaşayan kesimlerin toplumsal hayata daha etkin şekilde katılabilmelerini amaçladıklarını belirten Serdengeçti, bu kesimlerin yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerine katkı sağlamayı da hedeflediklerini ifade etti.
 
 
Dernekler ıl Müdürü Mahmut Aldatmaz da SODES’in hedef kitlesinin çocuklar, gençler, kadınlar, işsizler, yoksullar, gecekondu bölgelerinde yaşayan birey ve gruplar olduğunu vurgulayarak, programın bilgilendirme ve proje finansman sağlama mercinin DOğAKA olduğunu ifade etti.
 
 
Bu proje ile yoksul ve muhtaç kesimlere yardım yapmak amacıyla projeler üretilmesi için bir fırsat olduğunu kaydeden Aldatmaz, bilinçli, daha etkin, proje üreten, teşvik eden, çözüm önerileri sunan bir dernekçilik anlayışına sahip olmak gerektiğini ileri sürdü.
 
 
Bilgilendirme toplantısına kentte faaliyet gösteren bir çok dernek ve vakıf yöneticisi katıldı.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz