Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Proje’nin ımzaları Atıldı…

05 Eylül 2013 Perşembe, 10:23
Proje’nin ımzaları Atıldı…

çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Proje (çOGEP) kapsamında Hatay Emniyet Müdürlüğü çocuk şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Benim de geleceğim var” adlı projenin açılışı yapıldı.
 
Antakya Antikhan Konuk Kültür Evinde gerçekleşen toplantıya Hatay Vali Yardımcısı Hakkı ünal, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Hasan Polat, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Halil ıbrahim Yelkaya, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan,  ıl Jandarma
Komutanı Albay Hasan Koçyiğit, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile bazı daire müdürleri katıldı.
 
Projenin açılışında konuşma yapan Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, “Dünyada herkes eşit şartlarda ve imkânlarda yaşama şansı bulamayabiliyor. Bu anlamda bir takım dezavantajlı grupların ortaya çıkması toplumun ve kişilerin sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir. Gelişmiş ülkeler bu sosyal tehlikenin farkına varmış ve bu alamda çalışmalarını yoğunlaştırmıştır” dedi.
 
Türkiye’de de bir takım imkânlardan yoksun çocukların topluma kazandırılması gerektiğini, 
eğitilip herkeste farklı olan yeteneğin ortaya çıkarılması gerektiğinim vurgulayan Müdür Kılıç, “çağdaş toplum olmanın gereği de budur.Gazi Mustafa Kemal Atatürk “çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı ve istismardan korunmalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır” diyerek çocuklara verilmesi gereken önemi dile getirmiştir” sözlerine dikkat çekti.
 
Hatay genelinde de risk altında bulunan çocuklar olduğunu hatırlatan Hatay ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ” Suça sürüklenme, ihmal ve istismara maruz bırakılma ve benzeri nedenlerle çocuk şube Müdürlüğümüze gelen ya da getirilen, ekonomik yoksulluk içinde olan çocukların suç işlemlerinin önüne geçmek, sosyal gelişimlerine yardımcı olmak, hayat kalitelerini arttırmak, kendilerine olan güven duygusunu geliştirmek gerekiyor’ ifadesinde bulundu.
 
Hedeflerinin meslek edindirme kurslarının düzenleyerek ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını sağlamak ve ailelerini bilinçlendirerek çocukları ile sağlıklı iletişim kurmalarını sağlamak olduğunu hatırlatan Ragıp Kılıç,  “Ailelerinin ve çocukların topluma olan aidiyet duygusunu güçlendirmek amacı ile “Benimde geleceğim var” projesi uygulamaya konulmuştur. Proje kapsamında Meslek edindirme kursu kursiyer cep harçlıkları ış-kur ıl Müdürlüğünce karşılanacak, kursun açılması ile ilgili yer tahsis ve eğitici ücretleri ıl Milli Eğitim Müdürlüğünce karşılanacaktır” diye konuştu.

Açılacak olan meslek edindirme kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerleri istihdam edilmeleri için Ticaret ve Sanayi Odası aracılığı ile iş gücü piyasasına dahil edilip ekonomik yönden gelişmelerinin sağlanacağını ifade eden Hatay ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, “Bu proje kapsamında, 25 kız çocuk ve ailesi ile birlikte yaklaşık 100 kişi psikolog ile görüşmesi sağlanarak psikolojik destek verilecek. Proje kapsamında çocukların milli ve manevi duygularını kazanmalarına katkı sağlamak, sahip oldukları değerlere karşı şuurbilincini geliştirmek amacıyla, ılimizin tarihi ve kültürel yerlerine ziyaret amaçlı “ılimizi tanıyalım” gezisi düzenlenecektir” dedi
 
Projeye katılan çocukların ve ailelerinin, farkındalık, doğa sevgisini aşılama, doğaya karşı bilinçli olmalarını sağlamak amacı ile Orman ışletme Müdürlüğü tarafından belirlenen bölgeye 200 ağaç fidanı dikileceğinin müjdesini veren Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ” Ailenin oluşumunda kadına büyük sorumluluklar düşmektedir. Bilinçli ailenin temelinde kadın vardır olgusu ile tespit edilen kız çocuklarına, devlet vatandaş arasındaki ilişkileri güçlendirmek, çocukları meslek sahibi yaparak olumsuz etkenlerden uzaklaştırmak ve ekonomik kazanç sağlamaların yardımcı olmak” ifadesinde bulundu.

 
çocuklara Milli ve manevi değerler kazandırılarak topluma faydalı bireyler olmalarını sağlamak için çocuklara yardım edilmesi gerektiğinin altını çizen Müdür Kılıç, “ Bu projede Polisin rolü sadece suç işleyen insanlar üzerinde değil, aynı zamanda sosyal devlet politikası ile her zaman yanlarında olduğunun bilincine varmalarını, kurumların saygınlık ve güvenilirliğinin daha üst seviyelere çıkarılması amaçlanmaktadır” görüşünü dile getirdi.
 
Hatay ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç sözlerini “Projeye Emniyet Genel Müdürlüğünce 97.980.00 Tl. bütçe ayrılmış olup, yine bu kapsamda 1000 öğrenciye Polis Meslek Yüksek Okulunda eğitim semineri verilecek” diyerek noktaladı.
 

Konuşmanın ardından projenin protokolü paydaşları tarafından imzalandı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz