Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Projelerle Olumlu Sonuçlar Aldık…

16 Şubat 2012 Perşembe, 08:35
Projelerle Olumlu Sonuçlar Aldık…

Camkurt; “3 yıldır Hatay’da görev yapıyorum ve bu görev süresi içinde meslek mensuplarından ciddi anlamda destek gördüm. Burada denetim yapmak yerine düzenlediğimiz bilgilendirme toplantıları ve hazırladığımız projelerle çok olumlu sonuçlar elde ettik. 3 yıl önce 88 bin civarında olan SSK’lı sayısını 3 yıl içinde 123 bin 550’ye çıkardık”
 
 
 
 
 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ıl Müdürlüğü; Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMM) üyelerine “Genel Sağlık Sigortası uygulamaları ve Yeşil Kartlıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na Devri” konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.
 
 
 
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM)  Odası tarafından düzenlenen Genel Sağlık Sigortası ” konulu seminer, Hatay SMMM Odası konferans salonunda gerçekleşti.Toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay SMMM Odası Başkan Abdullah Korkmaz,01.01.2012 tarihinden önce hiçbir soysal güvencesi olmayan vatandaşların sosyal ve güvenlik kurumu tarafından 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kapsamına alınacağını ve sağlık yardımlarında yararlanma yönünden genel sağlık sigortalısı sayılacaklarını söyledi. 
 
Son Gün 28 şubat
 
 
SGK’ya bağlı olmayanların bu ayın sonuna kadar gelir testi yaptırması gerektiğini belirten Korkmaz;  “5510 sayılı yasa; ülkemizdeki yeşil kartlılar ve belli bir yaşı geçen üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiriyor. Bu yasa çerçevesinde belli bir yaşı geçen SGK’ya bağlı olmayan herkesin gelir testi yapması gerekiyor. 31 Ocak 2012 tarihine kadar tamamlanması gereken bu düzenleme, şubat sonuna kadar ertelendi. Kamuoyunu çok yakından ilgilendiren bu değişiklik bizi kısmen ilgilendiriyor. “ Dedi.
 
 
 
Muhasebe Mesleği Kabuk Değiştirdi
 
 
Korkmaz, Kanun gözetim yasasının çıkmasıyla 3568 ve Türk Ticaret Yasasında muhasebe mesleğinin kabuk değiştirdiğini ve mesleğin denetim mesleğine dönüştüğünü, Kanunlarda yapılan değişiklikler çerçevesinde denetim yapmaları için bazı sınavlara tabi tutulmaları gerektiğini vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti;  “Bu denetimleri yapacak olan arkadaşlarımız bazı eğitim ve sınavlara tabi tutulacaklar.
 
 
 
 
 
Bir aksilik yaşanmadığı sürece bu eğitimler ilimizde de 2 Mart tarihinde gerçekleşecek. 3568 sayılı yasa, KHK ve Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun bizim ilgi alanımızı aynı şekilde tanımlamıştır. Buna rağmen bazı tartışmalar yaşanmaktadır. Kim ne yorum yaparsa yapsın, bizler yabancıların gelip ülkemizde denetim yapmasını kabul etmiyoruz.”şeklinde konuştu.
 
 
 
Korkmaz’ın ardından konuşan SGK ıl Müdür Zülfü Camkurt,  yaptığı işler hakkında değerlendirme yaptı. Camkurt; “3 yıldır Hatay’da görev yapıyorum ve bu görev süresi içinde meslek mensuplarından ciddi anlamda destek gördüm. Burada denetim yapmak yerine düzenlediğimiz bilgilendirme toplantıları ve hazırladığımız projelerle çok olumlu sonuçlar elde ettik.
 
 
 
 
3 yıl önce 88 bin civarında olan SSK’lı sayısını 3 yıl içinde 123 bin 550’ye çıkardık. Hiçbir zaman ceza taraftarı olmadım ve uzlaşı ile her şeyin çözüme kavuşacağına inandım. Bizim bütün ilçelerdeki şubelerimizi her zaman denetleyebilirsiniz. Bir eksik gördüğünüz zaman muhakkak bize iletin. Bizim görevimiz bu eksiklikleri gidermektir.”dedi.
 
 
 
 
3 Yıl ıçinde Birçok Başarı Elde Ettik
 
 
3 yıl içinde birçok gelişme yaşadıklarını belirten Camkurt, “ıskenderun SGK son derece modern bir binaya kavuştu. Hassa ve Altınözü dışındaki tüm ilçelerde şubeler açtık. Hassa ve Altınözü’nde de şube açma çalışmalarımız sürüyor ve yakın bir zamanda onlarda açılacak. Alt yapı çalışmalarımıza hız verdik. ıskenderun’da 1,5 milyon SSK’lının kaydını bilgisayara taşıdık.
 
 
 
 
 
 Bağ-Kur’luların da bilgilerini tarayıp güncelledik.  www.hataysgk.gov.tr internet sitesini açtık. Yapmakta olduğumuz alt yapı çalışmaları ile artık oturduğunuz yerden SGK kaydının olup olmadığını bu siteden alabileceksiniz. üç yıl içinde yaptığımız çalışmaların olumlu yansımaları olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
 Konuşmaların ardından SGK ıl Müdür Camkurt ve SGK Uzmanları muhasebecileri Genel sağlık Sigortası uygulamaları hakkında bilgilendirdi ve yeşil kartlıların SGK’ya devrinin nasıl gerçekleşeceğiyle ilgili sunum yaptı.Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz