Prof. Dr. Melek; Alzheimer’e dikkat çekti…

28 Şubat 2016 Pazar, 22:38

 

Hatay MKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’nda görev yapan Antakyalı hemşerimiz Prof. Dr. İsmet Melek, geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirdiği sunumunda,  ALZHEİMER’in günümüzün sıkça yayılan ve erken teşhis edilirse tedavi ile zamana yayılabilen, ancak engellenmesi imkânsız bir hastalık olduğunu söyledi.

Aalen Antakya Kültür Derneği’nin “Cumartesi Buluşmaları” adı altındaki etkinliğine konuk olan Prof. Dr. İsmet Melek;  slaytlı sunumunda, ALZHEİMER’in, insanlarda fiziksel ölümden önce yaşanan beyin ölümü olduğunu söylerken, aynı soruyu sıkça sorma, tekrar etme, isimlendirememe ve eşya kaybetmenin bu hastalığın bir belirtisi olduğuna dikkat çekti.

ALZHEİMER’ı engellemenin imkânsız olduğunu, ancak erken teşhisi noktasında tedavi ile geciktirilebileceğini söyleyen Prof. Dr. MELEK; “bilimin, bu hastalığın, sıkça alınan proteinlerin beyinde oluşturduğu hasarın bir sonucu olarak ortaya çıktığı” söyledi. Prof. Dr. MELEK; güneş battıktan sonra evin perdesini kapatarak gerginlik ve huzursuzluk yaşanmasının bir anlamda kişilerde Alzheimer belirtisinin başladığının söylenebileceğini, şüpheciliğin de belirtiler arasında yer aldığını anlattı.

Dünya’da Alzheimer hastalığının en az yaşandığı ülkenin Hindistan olduğunu, yapılan bir araştırmada bu ülkede ZERDECAN yenilmesinin bu hastalığı minimize ettiğinin ortaya çıktığını söyleyen, Prof. Dr. İsmet Melek, bu hastalığa karşı koruyucu önlem olarak omega 3, yeşil sebze, meyve, yağsız yiyecekler ile Akdeniz diyetinin önerildiğini söyledi.

İnsanlarda yaşlılıkla birlikte unutkanlık, çeşitli zihinsel ve davranışsal bozuklukların görülebildiğini hatırlatan Prof. Dr. MELEK, bu hastalığın BUNAMA ile karıştırılmaması gerektiğini, ancak birinin diğeriyle iç içe olduğunu, unutkanlığın da Alzheimer ile izah edilemeyeceğinin bilinmesini istedi.

Alzheimer hastalığının insanlarda genellikle 65 yaş sonrası görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. MELEK, 65 yaş üzeri % 11 oranında görülebilen bu hastalığın, 75 yaş üzeri % 25 ve 85 yaş üzerinde de % 50 oranında görülebildiğine dikkat çekerek, ilerleyen yaşlarda hastalık oranının paralel artış gösterdiğinin altını çizdi.

Antakyalı Prof. Dr. İsmet Melek, katılımcıların son derece ilgiyle ve keyifle dinledikleri sunumunda, Alzheimer’in  % 3-5 oranında genetik bir geçişi olduğunu, bulaşıcı olmadığını, hastalığa yakalanacak kişinin yapabileceği hiç bir şey olmadığını, erken teşhisle ise tedavi sonrasında bu hastalığın geciktirilebileceğini, sonuçlarının minimize edilebileceğini sözlerine ekledi.

Aalen Antakya Kültür Derneği Başkanı Mehmet Karasu, çok yararlı geçen sunumu sonrası Prof. Dr. İsmet Melek’e teşekkür etti ve ipek bir kravat hediye etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz