Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

‘Polis Abi Kütüphanesi’ Açıldı…

09 Ocak 2012 Pazartesi, 09:57
‘Polis Abi Kütüphanesi’ Açıldı…

Vali M. Celalettin Lekesiz, Altınözü ılçesi Alakent Köyü’nde, Alakent şehit Bülent Bilger ılköğretim Okulu bünyesindeki ‘Polis Abi Kütüphanesini’ açtı.Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Altınözü Belediye Başkanı Cavit Alkan, ıl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Başoğlu, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ıl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, bazı ıl Genel Meclisi üyeleri, ıl özel ıdaresi Genel Sekreteri Muhittin şahin, ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ile bazı daire müdürlerinin de katıldığı törende, Vali Lekesiz ve beraberindeki heyet, muhtarlardan oluşan folklor ekibinin gösterileri ile karşılandı.
 
 
Vali Lekesiz, buraya okul kütüphanesinin açılışı ve bu vesileyle de varsa köyün dertlerini dinlemek için geldiklerini söyleyerek, “Memnuniyetle ifade etmeliyim ki, ilimizde, ülkemizde sosyal ve ekonomik kalkınma açısından fevkalade memnuniyet verici gelişmeler yaşıyoruz. Ama biz bir şeyi iyi biliyoruz, o da bu gelişmelerin daha da tetiklenebilmesi, daha da sürdürülebilir olması ve daha da kalıcı olabilmesi için yetişmiş insan gücü fevkalade önemlidir. Eğitim, fevkalade önemli. Eğitim olmaz ise, sosyal ve ekonomik kalkınmamızın devamı gelmez. Eğitimin içerisinde de kitabın yeri çok önemli. Okuma olmayınca olmaz. Biz biliyoruz ki, vatanı olanlar, yurdu olanlar zamanında orayı kılıçla almışlardır ama o vatanı muhafaza etmek kalemle, kitapla olacaktır.” dedi.Okumanın önemine binaen genç kuşaklarımız başta olmak üzere, gençlerimize okuma alışkanlığı kazandırmak, onları dünyayı daha sağlıklı anlayabilmeleri, kavrayabilmeleri için yetiştirmek, yine gençlerimizde bir estetik anlayışı ve güzellik duygusunu sağlamak, analitik düşünebilmelerine imkân tanımak, sadece kendilerinin söylediğinin, anladığının, inandığının doğru olmadığını, doğrunun herkesin katkısıyla oluşabileceğini, öğrenmelerini sağlamak, daha güçlü bir ülkeyi inşa edebilmek için Cumhurbaşkanının himayelerinde “Türkiye Okuyor” kampanyasının başlatıldığını hatırlatan Lekesiz, “ışte bu çerçevede tüm Türkiye genelinde olduğu gibi, ilimiz genelinde de çok güzel çalışmalar yapıldı.
 
Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, ilimiz genelinde okuma köşesi veya okuma salonu veya kütüphanesi olmayan bir tane dahi okul kalmamıştır. Tüm okullarımızda en azından bir okuma köşesi oluşturulmuştur. Bu kampanya başladığında ilimiz genelinde okul kütüphanelerimizde 51 bin adet kitap vardı.
 
 
Kampanya sonrasında bugün itibariyle 1 milyon 450 bin adet kitap var. Bunların yararlarını görüyoruz. Daha güçlü bir Alakent’in, daha müreffeh bir Altınözü’nün, daha güçlü, daha güzel bir Hatay’ın, Türkiye’nin inşası için hep beraber koşturacağız, koşturmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.Altınözü Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Ali Arslantaş ise köy, okul ve köye yapılan hizmetler hakkında bilgi verdikten sonra açılışı yapılan kütüphaneye 2 bin 879 kitap kazandırıldığını, öğrenciler tarafından 8 bin 890 kitabın okunduğunu, köyde açılan kurslar ile okur-yazar olmayan hiç kimsenin kalmadığını söyledi.
 
 
ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç da yaptığı konuşmada, bu okulda eğitim gören 6. Sınıf öğrencisi Sevgi çaylı’nın 2010 yılında kendilerine gönderdiği duygu yüklü mektupta kitap talebinde bulunduğunu, teşkilat olarak duyarsız kalmayıp 1182 kitap topladıklarını, bağışta bulunmak için geldiklerinde okulda kütüphane olmadığını gördüklerini, tahsis edilen bir odanın tefrişatını yaparak kütüphaneye dönüştürdüklerini ve bugün de açılışını yaptıklarını ifade etti.
 
 
 
 
Konuşmaların ardından okul gezildi ve kütüphanenin açılışı yapıldı. Kütüphanede ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, okul öğrencisi Sevgi çaylı’nın yazdığı ve kendisin de ona hitaben yazdığı çerçeveletilmiş mektupları burada asılmak üzere çaylı’ya verdi.
 
Vali Lekesiz okulda sınıfları gezdiği esnada çocuklarla sohbet etti ve onlara kitap hediye etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz