Pis koku ani ölümlere bile sebep olabilir…

22 Haziran 2016 Çarşamba, 17:41

Pis koku!.. Koklarsın… Pöh… Pöh… Sonra geçer demeyin…

Pis Koku İnsan Sağlığını tehdit eder.

Atık sularda amonyak, hidrojen, sülfür gibi inorganik ve amin aldehit, karbonil merkeptan, yağ asitleri gibi kötü koku yayan organik maddeler var. Bu gazların düşük dozları bile solunum yolu ile alındığı zaman, yorgunluk, iştahsızlık, baş ağrısı, sinirlilik, baş dönmesi, hafif hafıza kaybına sebep olabilir. Bunların bazıları, beyin hücrelerini olumsuz yönde etkiler, bazıları ise zehirleyici olup, hızlı ve ani ölümlere bile sebep olabilir.

Pis kokular çocuk felci gibi dünyada kökü kazınmış virüsleri bile taşıyabilir…

Örneğin kanalizasyon gazı olarak bilinen Hidrojen Sülfit’in, kokusu algılanabildiği konsantrasyonda, sağlığa herhangi bir zararı olup olmadığı kesin olarak bilinmiyor. Ancak solunan havada Hidrojen Sülfit konsantrasyonu 1120 mg./metre küp üzerinde olduğu takdirde, hızlı ölümlere sebep olabilir. Güvenli sınırda kalmak için, bu değerin 30mg./metre küp’ün altında kalması gerekir.

Evsel atık sulardaki protein parçalanması esnasında ortaya çıkan NH3 miktarı ise soluduğumuz havada %5 oranından fazla olursa, 10 dakika gibi kısa bir zamanda ölüme yol açabilir.

Bunun yanında atık sularda insanlar için çok tehlikeli ve bulaşıcı patojenik mikro organizmalar da bulunabilir. Özellikle Tifo, paratifo, Dizanteri, çocuk felci, sarılık,(hepatit), Diyare, gibi hastalık amilleri ve askaris, oxirus, Fasciola, Taenia gibi asalaklar bulunma riski oldukça yüksektir.

Dr. Orhan Akdeniz,

Kıbrıs postası gazetesinden alıntıdır.

Kaynak: Uğur Karaca

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz