Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Petrol Bulduk…

11 Şubat 2012 Cumartesi, 11:21
Petrol Bulduk…

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Adıyaman Bölge Müdürlüğü Jeoloji Mühendisi TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü Jeoloji Mühendisi Sargınalp, ıskenderun’da Mustafa Kemal üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Fakültesi tarafından düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, petrolün dünyadaki önemini koruduğunu vurgulayarak, Hatay genelindeki bazı bölgelerde petrol sızıntılarının tespit edildiğini söyledi.
 
 
Yaptıkları çalışmalar kapsamında kentte arama kuyuları oluşturulacağını anlatan Sargınalp, 3 ay içerisinde sondaj çalışmalarının başlayacağını ifade etti. Sargınalp, konula ilgili gerekli çalışmaların başlatıldığına değinerek, şöyle konuştu: ”Sondaj yapılmadan kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Bu sızıntılar önemli bulgulardır. Burada petrolün olduğuna işaret ediyor. Bizler de faaliyetlerimizi artırarak devam ettiriyoruz. 2012 yılı içerisinde Hatay’da üç petrol arama kuyusunun açılması planlanıyor. Bizler çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.
 
 
Denizdeki faaliyetlerimiz de devam ediyor. Derin sularda sismik arama yapacak bir gemi alıyoruz. Bu konuda gerekli antlaşmalar yapıldı. En yakın zamanda çalışmalara başlayacak. Karadeniz’deki ekonomik alanlar, sınırı olan ülkeler tarafından paylaşılmış. Akdeniz’de ise bu durum biraz sıkıntılı. Onlar da biz de arama yapıyoruz.” Akdeniz’deki çalışmaların sismik olarak devam ettiğini anlatan
 
 
Sargılanp, ”Kıbrıs’ta Türk Yurdu-1 diye tanımlanan bir kuyuda iki ay içerisinde sondaj çalışmaları başlayacak. Geçmişte ıskenderun Körfezinde birçok kuyu açıldı. Bu çalışmalar kapsamında sondaj çalışmaları sürecek” diye konuştu.
 
 
 
KKTC’de Magosa yakınlarında lokasyon çalışmalarının devam ettiğine değinen Sargınlap, denizdeki çalışmalarla ilgili yabancı şirketlerle antlaşmalar yapıldığını, sondaj çalışmalarının da 2012 yılı sonlarına doğru başlayacağını dile getirdi.
 
 
 
Bir öğrencinin, ‘ıran’ın Hürmüz Boğazını kapatma tehdidinde bulunduğu’ yönündeki sorusu üzerine Sargınalp, ”Bu savaş nedeni olur. Petrol piyasası olumsuz etkilenir. Kapatılırsa çok kötü şeyler olur. Buna kimse izin vermez. Kapatılırsa petrol fiyatları 200 dolara çıkar. Ama böyle bir şeyin olacağını düşünmüyorum” diye yanıtladı

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz