Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Pazar Araştırması Eğitimi….

01 Kasım 2011 Salı, 08:49
Pazar Araştırması Eğitimi….

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Avrupa ışletmeler Ağı Akdeniz kurumu işbirliğiyle ”Dış Ticaret Pazar Araştırması Eğitimi” semineri düzenlendi.
 
 
 
 
ATSO Genel Sekreteri Serdar Yılmaz Saraç, ATSO Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, eğitimin amacının, işletmelerin uluslararasılaşma çabalarını destekleyip, uluslararasılaşma işbirliğini geliştirerek yeni iş ortaklarının bulunması ve yeni pazarlara girmesini sağlamak olduğunu söyledi.
 
 
 
Eğitimin, Küçük ve Orta Büyüklükteki ışletmeler’de (KOBı) işletme sahipleri, istihdam edilen veya edilecek personelin internet üzerinden hedef dış pazarların tespit yolları ve dış pazarlara giriş analizleriyle ürün hakkında bilgilerin toplanması evresini kapsadığını belirten Saraç, ayrıca, bilgilerin teknik değerlendirilmesinin yapılması, alanında bilgi, becerileri niteliklerinin yükseltilmesinin de sağlanmasının amaçladıklarını ifade etti.
 
 
 Eğitime katılanların işalat ve ihracat konularında teknik destek alacaklarını, pazar dosyası hazırlama, dış pazar müşterisi bulma konularında da eğitim verileceğini vurgulayan Saraç, eğitimin amacının işletmelerin uluslararasılaşma çabalarının desteklenmesi olduğunu söyledi.
 
 
 
 
 
Adana Ticaret ve Sanayi Odası Dış Ticaret Uzmanı Burçin Teğmen ise ”Dış Ticaret Pazar Araştırması Eğitimi” sunumunda Avrupa ışletmeler Ağı’nın Avrupa Birliği’nin (AB) desteğiyle 2008-2013 yılları arasında KOBı’lere hizmet vermek üzere kurulduğunu, Türkiye’nin yedi bölgesinde sanayi ve ticaret odaları, Küçük ve Orta ölçekli ışletmeleri Geliştirme ve Destekleme ıdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve üniversitelerin işbirliğiyle faaliyet gösterdiğini kaydetti.
 
 
 
 Avrupa ışletmeler Ağı hizmetlerinden faydalanmanın dünyadaki gelişmeleri ve yenilikleri takından takip edilmesine yardımcı olacağını belirten Teğmen, sektöründe lider ve hedef pazarlarda rekabetçi olabilmenin yolunu açtığını ifade etti.
 
 
 
Teğmen, Avrupa ışletmeler Ağı-Akdeniz’in Antalya, Mersin, Adana ve Kahramanmaraş’taki irtibat noktalarıyla işletmelerin gelişimi için ihtiyaç duyulan tüm bilgilere ulaşmayı ve doğru iş ortağı bulmayı sağladığını belirterek, ”Hizmetlerimiz, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik olarak tasarlanmış olup aynı zamanda bütün işletmelere, araştırma merkezlerine ve üniversitelere açıktır” dedi.
 
 
 
Avrupa ışletmeler Ağı’nın 44 ülkede 600 ortak kuruluş tarafından yürütülen hizmetlerin bulunduğunu vurgulayan Teğmen, yürütülen hizmetlerin teknoloji transferi, araştırma ve ticaret işbirliği, AB yasaları, fon kaynakları, yürütülen programlarla ilgili danışmanlık faaliyetlerini de içerdiğini söyledi.
 
 
 
Teğmen, Avrupa ışletmeleri Ağı’nın genel hizmetleri konusunda bilgi verdikten sonra işalat ve ihracat hakkında katılımcılara genel bilgiler verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz