Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Patriotlar Hatay’ı koruyabilir mi?

29 Kasım 2012 Perşembe, 19:36
Patriotlar Hatay’ı koruyabilir mi?

Suriye sınırında konuşlandırılmak üzere NATO’ dan talep edilen Patriot füzelerinden birinin Hatay’ da ‘güvenli bölge’ olarak adlandırılan ‘Amanoslar’ da Kisecik Radarı’ nın yanına konuşlandırılacağı ileri sürülüyor. Savaş çığırtkanlarınca Suriye’ deki kargaşanın ilk dakikadan itibaren kışkırtılması Türkiye’ yi Suriye’ yle savaşın eşiğine getirdi. Emperyalist güçlerin adeta dayatması sonucu çıkacak olası bir savaş, ilimiz Hatay başta olmak üzere komşu tüm illeri yangın yerine çevirecek. 
 
şimdi de yine Amerika ve batı ülkelerinin çıkarları doğrultusunda ülkemizde kurulacak olan Patriotlar yerli halkı endişelendiriyor. Hedef olmaması için Adana’ daki ıncirlik üssü’ne kurulmayacağı öğrenilen Patriot füzelerinin, sınırın sıfır noktası ile sınır ilçelerine değil, kuş uçuşu 40 kilometre mesafeyi bulan güvenli bölgelerde konuşlandırılacağı ifade ediliyor.
 
Türkiye-Suriye sınırının Antakya bölgesindeki 1774 rakımdaki uydu sistemli NATO Radarı bölgesine kurulması planlanan Patriot füzelerinin, gelecek batarya sayısına göre sabit ya da hareketli olarak kurulacağı ancak birden çok bataryanın gelmesinin beklendiği öğrenildi.
çıplak gözle Suriye’ nin ıdlib ve Lazkiye bölgesinin görülebildiği Kisecik Radarı, Amanos Dağları’ nın Antakya bölgesindeki tepeye yıllar önce kurulmuştu.
 
ılimizde hatırlanacağı üzere ısrail’in Türk hava sahasını ihlal ederek ıskenderun Körfezi üzerindeki uçuşlarını önlemek için ıskenderun’ da kurulan, daha sonra Kırıkhan ve Samandağ’da da dönüşümlü olarak görev yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Hawk füze bataryaları da aktif olarak görev yapmaktadır. Bu bataryalar yine birkaç yıl önce bölgeye konuşlandırılmıştı. şimdi de Patriot’ lardan biri Hatay’ a, tamda Kisecik üssü’ nünyanına kurulacak.
 
Uzmanlar Patriot’ ların civar illeri koruyamayacağına işaret ederken olası bir savaşın bölgeyi kan gölüne dönüştürmesinden endişeli. Gazetemizde konuyla ilgili bir makalesini de bulacağınız TüRKSAM Başkan yardımcısı; Prof. Dr. Celalettin Yavuz da Türkiye’nin hem NATO’nun ‘Füze Kalkanı’ gibi kıtalararası balistik füzelere karşı genel bir hava savunma kalkanına, hem de orta ve kısa menzilli füzelere karşı füze savunma silah sistemlerine ihtiyacı vardır. Diyor ve endişelerini şu ifadelerle dile getiriyor: 
 
“Anılan silahların Türkiye’ye sevki sebebiyle Rusya ve ıran’la da diplomasi alanındaki ayrışma giderek büyümektedir. Her iki ülke de silahların sevkinin bölgedeki istikrarsızlığı artıracağını ifade etmiştir. Yangına körükle gidercesine Türkiye’ye karşı nefreti yükseltilen Patriot füze sistemiyle Suriye sınırına yakın tüm yerleşim bölgelerini koruyabilmesi mümkün değildir. Bunun yerine akıllı bir diplomasiyle silahların atılmasının önlenmeye çalışılması gerekirdi.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz