Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

Patlamanın sırları açığa çıkıyor…

23 Şubat 2013 Cumartesi, 13:26
Patlamanın sırları açığa çıkıyor…

Cilvegözü sınır kapısında 14 kişinin yaşamını kaybettiği ve 25 kişinin yaralandığı patlamaya ilgili yürütülen soruşturma kapsamında önemli ipuçlarına ulaşıldığı bildirildi. Edinilen bilgilere göre patlamaya neden olanlardan birinin kimliği tespit edildi. Soruşturma çerçevesinde aracın Suriye’den mi Türkiye’ye doğru yoksa Türkiye’den mi Suriye’ye giriş yaptığı tartışmalarına da son nokta konuldu. 
 
Patlamaya ilişkin ilk incelemede bombacının Suriye uyruklu olduğu, aracın ise Türkiye’de herhangi bir kaydı olmadığı belirlendi. Aracın, Suriye tarafından gümrük kapısına geldiği kesinlik kazandı ıstihbarat-terör ve kriminal uzmanlardan oluşan özel ekip, patlayan aracın sağlam kalan tek parçası olan motor bölümünü incelemeye aldı. Buradan aracın şase numarası belirlendi. Bu numaradan yola çıkılarak aracın Suriye’de kullanıldığı, Türkiye’de ise herhangi bir kaydı bulunmadığı belirlendi.
 
şAHIS, SURıYE’YE GERı GıTMış OLABıLıR
 
Patlayan araçtan indikten sonra Türkiye’ye kaçan ve görüntüsü güvenlik kameralarına yansıyan şüphelinin kimliğine de ulaşıldı. Patlamanın ardından ticari bir taksiye binerek Antakya’ya 15 kilometre kala inen ve daha sonra izine rastlanılamayan zanlının ise Suriye uyruklu olduğu kesinleşti.
 
Antakya’ya 15 kilometre kala araçtan inerek ortadan kaybolan zanlının peşine düşen polis, kişinin yasadışı yollarla tekrar Suriye’ye kaçtığı üzerinde duruyor. Bir yandan bunlar yaşanırken öte yandan Antakyalılar söz konusu patlama ile ilgili daha geniş bir açıklama yapılmasını istiyor. Cilvegözü’nde yaşanan patlamanın Antakya kent merkezinde olması için bir planın olup olmadığını merak eden vatandaşlar, aracın bazı kesimlerce ‘Kaza ile patladı’ şeklinde bir ifadeleri olduğunu bunun da patlama yerinin aslında sınır kapısı olmadığı yönündeki şüpheleri çoğalttığını öne sürdüler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz