Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Parkları Mesken Tutuyorlar…

28 Ağustos 2013 Çarşamba, 10:38
Parkları Mesken Tutuyorlar…

Komşu ülke Suriye’deki kargaşa 3 yılına girerken, Suriye’den kaçıp Hatay’a sığınan sığınmacılar artık parkları mesken tutmaya başladılar.
 
 
Hatay’a gelen ve sayıları oldukça fazlalaşan Suriyelilerin toplanma kamplarına gitmeyi reddedip şehir içerisinde yaşamak istemelerinden dolayı, bazı vatandaşlar tarafından maddi imkânsızlıklar yüzünden parklarda yatıp-kalktıkları öne sürüldü.
 
 
Parkları mesken tutan sığınmacıların, özellikle çocuklarını dilendirerek geçimlerini sağlamaya çalıştıkları vatandaşlar tarafından öne sürülürken, ‘Son zamanlarda Antakya’daki Suriyeli dilenci sayısında anormal bir artış var. Antakya’nın hemen birçok caddesinde Suriyeli dilencilere rastlamak mümkündür. Ancak, ev bulamayıp ilk olarak  Köy Garajları parkını, daha sonra neredeyse tüm parkları mesken tutan Suriyelilerin kamplara gönderilmeleri en doğrusu yol olacaktır’ önerisinde bulundular.
 
 
Suriyeli sığınmacıların Parklarda yatıp kalkmalarının beraberinde sağlık sorununu da getireceğini savunan çevre sakinleri, ‘Yetkililerin köy garajları parkını görmelerini öneririz. Burada kalan ailelerin durumları, Antakya’nın görüntüsüne uymuyor. Bu insanlar için zaten kamplar kurulmuş vaziyette. Bunların şehir içerisindeki parklarda kalmalarına izin verilmemesi gerekir. Bir defa parklarda kalmaları beraberinde çevre kirliliğini getiriyor. Ardından nerede ihtiyaçlarını giderdikleri de belli değil. Bu da apayrı bir sağlık sorununu gündeme getiriyor’ diyerek endişelerini dile getirdiler.
 
 
Sığınmacıların şehir içerisindeki parklara yerleşmelerinin doğru olmadığını savunan Antakyalılar, yetkililerin sığınmacıları en kısa zamanda kamplara gitmeleri yönünde bir çalışma başlatmaları ve çocuklarını dilendirmelerine izin verilmemesini istediler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz