Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Parası olmayan okumasın…

01 Ağustos 2009 Cumartesi, 11:02
Parası olmayan okumasın…

   Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı Servet Kavukoğlu, harç zamlarını onaylamanın yoksul halk çocuklarına üniversite kapılarını kapatmak anlamını taşıdığını ileri sürdü.
 
    Kavukoğlu, yazılı açıklamasında, “Son dönemde yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretim gören öğrencilerin harç ücretlerinin yükseltileceği yönündeki açıklamalar YöK Başkanı Yusuf Ziya özcan tarafından dile getirilmiştir. Yapılan açıklama, yükseköğretim öğrenci harçlarının %8 oranında arttırılacağı, ikinci öğretim öğrencilerinden alınacak öğrenci harçlarının da % 50 oranında zamma tabi tutulacağı yönündedir.
 
    Görünen odur ki YöK, yaşanan ağır ekonomik krizin üniversite öğrencilerinin ve ailelerinin yaşamlarına etkide bulunmadığı varsayımından hareket etmekte ve halihazırda üniversiteleri birer ticari işletmeye çeviren harç sistemiyle krizin faturasını geniş toplum kesimlerine kesmeyi sürdüreceğinin işaretlerini vermektedir. Bu doğrultuda üniversite harç ücretlerine yapılan zammın, bir yandan üniversitelerdeki piyasalaşmayı pekiştireceğini, diğer yandan da harç ve eğitim masraflarını karşılayamayacak durumdaki yoksul öğrencilere giderek yükseköğretim kapısını kapatacağını belirtmek gerekmektedir.
 
    Eğitim-Sen, eğitimin en temel insan haklarından olduğu gerçeğinden hareketle, herkese eşit, parasız ve nitelikli eğitim hizmeti sunulabilmesi için öncelikle öğrenci harçlarının yükseltilmemesini, öğrencilerden harç alınması uygulamasından vazgeçilmesi amacıyla da yeni düzenleme yapılmasını talep etmekte ve harçlar üzerinden krizin bedelini ödemeye zorlanan yüz binlerce ailenin ve öğrencinin sesi olmayı sürdürme iradesini bir kere daha ilan etmektedir” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz