Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Öztürk emekli oldu…

25 Ağustos 2009 Salı, 08:28
Öztürk emekli oldu…

Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) öğretim görevlisi Abdulkadir öztürk, emekli oluyor. 1949 Sivas doğumlu olan heykeltıraş Abdülkadir öztürk, MKü Rektörü Prof. Dr. şerefettin Canda’yı makamında ziyaret ederek vedalaştı.
 
Abdülkadir öztürk, “Ulu önder Atatürk’ün adını taşıyan MKü’de öğretim görevlisi olarak görev yapmaktan her zaman gurur duydum. Emekli olsam da bu kimliği her zaman gururla taşıyacağım. Rektörüm Prof. Dr. M. şerefettin Canda, sanata, sanatçıya çok önem veren bir insan. Yaptığımız her çalışmada üniversitenin bütün imkanları sonuna kadar sundu. Rektör Canda ile çalışmak çok keyifliydi. Görevimin sonuna geldim emekli oluyorum ama Mustafa Kemal üniversitesi kimliğini hayatımın sonuna kadar onurla taşıyacağım” dedi.
 
Rektör Canda, “Abdulkadir öztürk, Hatay yöresinin kültürel değerlerini çok iyi inceleyen bir heykeltıraştır. Sanatçı, zamanın ötesini günümüzle birleştirerek, yaşanılmış zamanın izlerini formlaştırarak soyut heykeller oluşturmakta, heykellerde doğa ile insanın gizlerini araştırmaktadır. Bu bölgeye iki büyük taş heykel uygulaması yapmıştır. Bunlardan birincisi Hatay Mustafa Kemal üniversitesi Rektörlüğü girişindeki “Cumhuriyet Heykeli”, ikincisi de, Antakya Parkı’ ndaki 1. Yesemek Bazalt Taşı Sempozyumu çerçevesinde yapılan “ıdoller”dir. Bu yontular yöreyi anlatan özellikler taşımaktadır.
 
Yüzlerce esere imza atan ve aynı zamanda iyi bir ressam olan Abdulkadir öztürk’ün başarıları tartışılamaz. Mustafa Kemal üniversitesi olarak sanata ve sanatçıya çok önem verdik, vermeye de devam edeceğiz. Böyle başarılı arkadaşlarımızın emekli olması bizi çok üzmektedir. Emekli olsa da hocamızla çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz