Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Özgürlükten Emekten Yana…

02 Mayıs 2012 Çarşamba, 11:48
Özgürlükten Emekten Yana…

Barıştan, özgürlükten ve Emekten yana olan tüm işçiler, Barıştan, özgürlükten ve Emekten yana olan herkes Uğur Mumcu’da buluştu. Binlerce kişi, barıştan, özgürlükten ve emekten yana sloganlar atarak 1 Mayıs’ı özüne yakışır şekilde, bayram havasında kutladılar.

H.Bozok

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” dolayısıyla özel Doğuş Okulları önünde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşları, sendika ve siyasi parti üyesi gruplar, ellerindeki pankartlarla şükrü Güçlü Bulvarı’ndan geçerek Uğur Mumcu Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüdüler.

 

1 Mayıs Düzenleme Komitesi adına, Uğur Mumcu Meydanı üzerinde kurulan platform çevresinde toplanan gruplara seslenen DiSK Genel-ış Sendikası Hatay şube Başkanı Mehmet Güleryüz, “Bugün burada, 1 Mayıs alanında bulunan ve evlerinde balkonlarından bizleri izleyen, savaşa hayır diyen, barıştan, özgürlükten ve emekten yana olan herkesin “1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma” gününü kutluyorum” sözleriyle başladığı konuşmasında, “ışçiler, Emekçiler, ışsizler, Yoksullar, Dışlanmışlar, Ezilenler, Sosyalistler, Devrimciler, Demokratlar, Kadınlar, Erkekler, Gençler, Yaşlılar, Yüreği bu ülkenin mutluluğu ve tam bağımsızlığı için atanlar. Merhaba” dedi.

 

77 Olaylarında Hayatını Kaybedenleri Unutmadılar.ışçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın, tüm dünyada emekçilerin haklarını savundukları, taleplerini ortaya koydukları ve bunu işyerlerine, kentlerin en büyük meydanlarına ve alanlara taşıdıkları gün olduğunu ifade eden Güleryüz, Türkiye işçi sınıfının ise 1 Mayıs’ı 1905 yılından bu yana kutlamakta olduğunu söyledi.Bugün milyonlarca yüreğin ülkenin dört bir yanında, özgürlük, demokrasi, eşitlik ve barış” için 1 Mayıs alanlarında haykırmakta olduğunu kaydeden Güleryüz, 1977 yılında yapılan kutlamalarda, karanlık güçler tarafından öldürülerek hayatını kaybeden 37 işçiyi de unutmadıklarını dile getirdi.

 

“Sorunların Sorumlusu Halk Değil, Egemenlerdir”Emek örgütleri olarak, ülkenin sivil diktaya doğru sürüklendiği bir süreçte, emeğin haklarının yok edilmesine, yoksulluğa, eşitsizliğe, hak ve özgürlüklerin gasp edilmesine, Ortadoğu’da yaşanan kirli savaşların durmasına ve savaşa karşı barış taleplerini bir kez daha haykırmak için alanda olduklarını belirten Güleryüz şöyle devam etti:

 

“Bugün yaşadığımız sorunların ve yaratılan gerginlik ortamının öncelikli sorumlusu, bu topraklarda yaşayan farklı milliyetlerden halklar değil, onları kendi siyasal ve ideolojik hedeflerine ulaşmak için bölmeye ve onları ırkçı-gerici politikaları artırmaya yönelik çalışan egemenlerdir.

 

“Barış ve Kardeşlik En Temel Talebimizdir”Bu oyunun bilincine vararak, ülkemizde, bölge halklarının karşı karşıya olduğu iç karışıklık, çatışma ve savaş ortamının sona erdirilmesi için, barış ve kardeşlik bu ülkede yaşayan her kesimin en temel talebi olmak zorundadır.Eşit, özgür, demokratik Türkiye ve insanca yaşam mücadelesinin ilerleyebilmesi savaş çığlıkları atarak değil, emekçiler arasındaki özgürlük, barış ve kardeşlik duygularının güçlenmesi ile mümkün olacaktır.Hepinizi bu duygu ve düşüncelerle tekrar selamlıyor, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü kutluyorum.

 

”“Bu Davanın Takipçisi Olacağız”Tertip Komitesi Başkanı KESK Hatay Dönem Sözcüsü Ayhan Erkal da, yaptığı konuşmada, 1977 yılındaki kutlamalarda hayatını kaybedenleri anarak, “Onlara buradan sesleniyor ve söz veriyoruz. Sizin davanızın peşini bırakmayacağız, sorumlular tek tek ortaya çıkana kadar bu davanın takipçisi olacağız” dedi.

 

 

1 Mayıs Platformu adına konuşan Bereket Kar da Arapça yaptığı konuşmasında, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere değinerek, konuşmasında; barış ve kardeşlik mesajları verdi. Antakyalı genç Beşiktaşlıların oluşturduğu çarşı Grubu üyeleri de 1 Mayıs’a sloganlarıyla destek verdiler.

 

Yıllardır süren özelleştirme ve taşeronlaştırma nedeniyle “iş cinayetleri”nin arttığını ve kazanılmış hakların saldırıya uğradığını savunan Erkal, “Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, bizleri kendi çıkarları doğrultusunda bölmeye çalışanlar amaçlarına ulaşamayacaklar.

 

çünkü bugün tüm ülkede sesini dünyadaki sınıf kardeşleriyle birleştirmek için alanlarda olan insanlar var” diye konuştu.

 

 
Hatay Emniyet Müdürlüğü’nden 700 polisin görev aldığı programda tatsız bir durum yaşanmazken, Emniyet güçlerinin kutlamalara katılan vatandaşlara su dağıtması dikkat çekici ve anlamlıydı.

Kutlamalar, okunan şiirlerin ve Türk Halk Müziği sanatçısı Pınar Sağ’ın verdiği konserin ardından son buldu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz