“Özgürlüklerin kazanılması için can verdiler…”

04 Haziran 2014 Çarşamba, 20:26

ANTAKYA’da ki gezi olaylarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert için anıt mezar yaptırıldı. Abdullah Cömert’in ölümünün 1. yıldönümü nedeniyle Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı odalar tarafından yaptırılan anıt mezar Şehir kulübünde düzenlenen toplantı ile basın mensuplarına tanıtıldı.

 

Düzenlenen tanıtım toplantısına, Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Metalurji Mühendisleri Odası ve Mimar Odası temsilcileri katıldı.

 

Anıt mezar için aileden izin alındı

 

Toplantıda konuşan Hatay İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü ve Harita ve Kadastro Mühendisi Kenan Kantarcı, ailelerin verdiği onayla anıt mezarların yapıldığını söyledi.

 

Projenin hayata geçirilmesi ile ilgili anıt mezarların tasarımlarını yapan ekiple birlikte Gezi olaylarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert, Ahmet Atakan ve Ali İsmail Korkmaz’ın ailelerinin ziyaret edildiğini belirten Kantarcı, “Ailelere anıt mezarların tanıtımı yapıldı. Ahmet Atakan’ın mezarı ailesi tarafından yaptırılmış olduğundan mezar etrafında diğer anıt mezarlara uyum gösterebilecek bir düzenlemenin yapılması konusunda müsaadelerini bizlere iletmişlerdir.” dedi.

 

Bu ülkeye özgürlük getireceğiz

 

Toplantıda konuşan Makine Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu’da, Türkiye’de özgürlükleri elde etmenin çok zor olduğunu iddia ederek, “Gezi olaylarında yitirdiğimiz gençlerimiz özgürlük mücadelesinde bizlere ışık tutacaklar. Böyle ışık tutmalarını istemezdik ama ne yazık ki özgürlüklerin, demokrasinin olmadığı bir ülkede yaşamaktayız. Özgürlüklerin bedeli yaşamımızsa, bunu kendi adıma söylüyorum, bu bedeli ödemek için bizde gönüllü olacağız. Gezinin çocuklarına sözümüz var, bu ülkeye özgürlük getireceğiz.” dedi.

 

Kardeşlerimize sözümüz olsun

 

“Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları olarak onlar için yapabiliriz diye yola çıktık” diyen Çervatoğlu, “Onların mücadelesini yukarıya taşımak elbette bizim görevimiz. Bu anlamda anıt mezarların yapımında gönülden, kalbinden kan sızarak emek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Keşke gençlerimiz için böyle anıt mezar yapmasaydık. Özgür ve eşitlikler ülkesi bir Türkiye’de yaşasaydık. Bizim inancımız odur ki elbet bir özgür demokratik bir Türkiye yaratacağız. Buda bizim gezide kaybettiğimiz kardeşlerimize sözümüz olsun.” dedi.

 

Her gence bir anıt mezar

 

Çervatoğlu, Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin hepsinin anısına, aynı anıt mezardan yaptıracaklarını ve o anıt mezarlarında gençlerin ölüm yıldönümlerinde açılışın gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

 

Toplantıda anıt mezarların yapan sanat ekibinin içerisinde bulunan Seval Şener ve Anıt mezarın ilimizdeki uygulamasını gerçekleştiren Hasan Emrah Aksoy ve Taner Aksoy’da anıt mezarın tanımını yaptılar. Her anıt mezarın 14 bin liraya mal olduğu verilen notlar arasında yer aldı

 

Anıt mezar törenle açıldı

 

Şehir Kulübünde düzenlenen tanıtım toplantının ardından Abdullah Cömert’in Defne’de bulunan armutlu mezarlığında yaptırılan anıt mezarı düzenlenen törenle açıldı.

 

Gezi olaylarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in kardeşlerinin de katıldığı anma törenine İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezi Saymanı Cihat Mazmanoğlu, Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği yönetim kurulu üyeleri, oda temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Üzerimize düşen ne varsa yapacağız

 

Mimarla Odası Ankara Şubesi YK Üyesi Mahmut Kemal Kıvalı ise gezinin birikmiş enerjinin hem son hem de ilk evresi olduğunu ifade etti. Gezinin kolektif bir süreci yaşattığını kaydeden Kıvalı, “Bizde anıtları sanatçılarla bir araya gelerek kolektif bir şekilde inşa ettik. Demokratik hakları kullanarak bu yolda ilerleyeceğiz. Özgürlük gelene kadar üzerimize düşen ne varsa yapacağız.”diye konuştu.

 

Teknik bilgi verdi

 

Anıtı planlayan sanatçılardan Seval Şener, anıtla ilgili teknik bilgi verirken anıtta bulunan sekiz noktanın hem kuşlar için suluk hem de gezide yaşamını yitiren gençleri simgelediğini ifade etti. Anıtı 15 günde yapan Hasan Aksoy’da “Umarım gençleri kaybetmeyiz ve bu anıtları da yapmayız. Bunların yerine özgürlüklerin anıtını yaparız.”ifadesinde bulundu.

 

Dik durmamızı sağladınız

 

Anma töreninde konuşan Abdullah Cömert’in kardeşi Meryem Cömert, Kardeşi Abdullah ile özgürlük savunucusu Nazım Hikmet’in ölümünün aynı güne rastlamasının ayrı bir anlam taşıdığını belirten Meryem Cömert, şöyle konuştu: “Bizleri şimdiye kadar hiç yalnız bırakmadınız, bugünde yalnız bırakmadınız. Acılı olduğumuz kadar bizleri sahiplendiğiniz için bir o kadar da gururluyuz. Ülkemizin bulunduğu ağır, baskıcı, tehditkâr şartlar ve uygulanan şiddet göz önünde bulundurulduğunda sizlerin sivil toplum kuruluşlarının ve halkımızın yanımızda oluşu bizim daha da dik durmamızı sağlamaktadır.”

 

Kazanacağımız gün yakındır

 

“Abdullah Cömert Ülkemizdeki özgürlüklerin kazanılması uğruna ölümü göze aldı ve bu özgürlük için canını verdi. Abdullah bu Ülkede yakılan özgürlük meşalelerinden biriydi. Ne mutlu ki bize bu meşale hala sönmedi. Gezi de Mehmet Ayvalı Taşla başlaya Hatay’da devam eden bu özgürlük ateşi Berkin Elvan’la taçlanmıştır. Uğur Kurt ve Ayhan Yılmaz’la da devam etmektedir. Akıtılan bu kanların yerde kalmayacağını ve bunların hesabının sorulacağına inanıyoruz. Ve inanıyoruz ki özgürlük uğruna kaybettiğimiz canların haklı mücadelesinin kazanılacağı gün yakındır.” dedi.

 

Anma töreninde duygula anlar yaşandı. Abdullah Cömert’in ablaları gözyaşları içinde kardeşlerinin mezarlarına kapanırken, yakınları tarafından zorlukla teskin edildiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz