Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Özgürlük Milli Egemenliktir…

23 Nisan 2010 Cuma, 10:48
Özgürlük Milli Egemenliktir…

“ADD Hatay şubesi Başkanı Doç. Dr. Kezban Kuran yazılı olarak gönderdiği mesajda; Türk Milletinin iradesini temsil eden Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği 23 Nisan 1920 tarihini büyük bir coşkuyla kutluyoruz.” dedi. Coğrafyası belirlenmiş bağımsız devlet, vatandaşı için özgür bir ortam sağlamadan çağdaşlaşma yolunu açamazdı. Atatürk, özgürlüğe ancak milli egemenliğin gerçekleşmesiyle ulaşabileceğini, milli egemenliğin temel ürününün ise özgürlük olduğunu çok iyi biliyordu. Bu amaçla; Türkiye Büyük Millet Meclisini kurarak ve her kararı onun düşünce ortamında geliştirerek, mevcut siyasi iktidara, padişaha ve onun hâkim olduğu çevreye Milli egemenlik seçeneği ile karşı koymuştur. Sözleriyle açıklamasına devam eden Kuran:
 
 “Atatürk, Krallar, padişahlar, Nazizm, faşizm gibi kişi, aile zümre veya sınıf hareketlerinin hakim olduğu bir dünya ortamında, Milli egemenliği ilke olarak seçmiş büyük bir liderdir. O,‘Egemen olan millettir. Bu egemenlik kimseye devredilemez. Kimseyle bölüşülemez. Millet kendi kaderini kendi eline almıştır.’ derken, bir yandan dışa karşı mücadele vermiş, diğer yandan da Cumhuriyetin ilanı, Hilafetin kaldırılması ve çağdaşlaşma hamlelerinin yapılması gibi fikirlerin temelini oluşturmuştur. Son derece ağır şartlar içinde büyük bir bağımsızlık savaşını, her konuda hesap soran, hukuku kıyasıya eleştiren ve haklarına titizlikle sahip çıkan bir meclisle birlikte yürütüp başarıya ulaştırmıştır. Yüzyıllardır Asya ve Afrika’yı sömürgeleştiren ve ıslamın son kalesini de yıkmayı planlayan Batının karşısına ‘’Millet egemenliği’’ ilkesinden  güç alarak dikilen ve  “daha ileri  gidemezsiniz; dur ve çekil git’’ diyebilen ilk liderdir.  Atatürk’ün yaktığı Milli egemenlik meşalesi Türkiye’de daima yanacak, bugünün ve yarının kuşaklarına yol gösterecektir. Bu bağlamda bu günün şartlarında Erzurum’da 23 Temmuz – 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında toplanan kongrede alınan kararları yeniden anımsamak ve hiç unutmamak uygun olacaktır;
 
1 ) Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz     2) Her türlü yabancı işgaline ve mücadelesine karşı millet hep birlikte direniş ve savunmaya geçecektir.3)   Kuva-yi Milliye’yi etkili, milli iradeyi hakim kılmak esastır. 4) Manda ve himaye kabul olunamaz.
4 Eylül 1919’da Anadolu’nun her yöresinden gelen delegelerin katılımıyla, Sivas Kongresi’nde vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığının nasıl sağlanacağı görüşülerek; Manda ve himaye düşüncesinin kesin olarak ret edilmesi kabul edilmiştir. 27Aralık’ta Ankara’ya gelen Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de T.B.M. M’ yi açmış ve 1929 yılında, 23 Nisan’ı içine alan bir hafta çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Tüm Ulusumuzun, Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramı kutlu olsun.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz