Son Dakika
24 Haziran 2018 Pazar

Özgürlük Herkesin Hakkı…

10 Aralık 2013 Salı, 10:01
Özgürlük Herkesin Hakkı…

ınsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabulünün 65. yılı nedeniyle çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Antakya şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nabi ınal yazılı bir açıklamada bulundu.
 
ınal açıklamasında“ 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen ınsan Hakları Evrensel Bildirgesinin başlangıç kısmındaki tanımlar günümüzde birçok ülke için ders verici olduğu gibi, emperyalist güçlerin ınsan Hakları ihlallerinin boyutlarının anlaşılması bakımından da ibret verici niteliktedir.
Bildirgenin başlangıç kısmında, başta yaşama hakkı olmak üzere, temel haklara, kadın-erkek eşitliğine, insan kişiliği ile onuruna verilmesi gereken önem vurgulanmak suretiyle, bu bildirgeye imza atan ulusların görev ve yükümlülükleri net bir biçimde ortaya konulduğu halde bu ilkelerin sık sık ihlal edildiğine tanık olmaktayız.
 
Nitekim tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, başta yaşama hakkı olmak üzere, kadını ikinci sınıf birey olarak kabul eden, insan haklarına saygıdan uzak davranışlar içinde olan zihniyet hala kendini göstermekte, hala rahatlıkla etrafta at koşturabilmekte ve böylesi davranışlara karşı gereken tepki gösterilememekte ve yeterince duyarlı olunamamaktadır.
 
Avrupa ınsan Hakları mahkemesine bu doğrultuda açılan davalarda ilk sırada bulunmamız bunun açık göstergesidir.
Bildirgenin 3. maddesinin “yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır” açık hükmüne rağmen dünyamızda güçlü olan zayıfı ezmekte, insan haklarını, yaşama hakkını kendi bireyleri için tanıyan, zayıf ve güçsüz için yok sayan zihniyet hala egemenliğini sürdürmektedir.
 
Gelecek yıllarda insan haklarının tüm devletler ve bireyler tarafından ödünsüz olarak uygulanacağını görebilmek beklentisiyle herkesi insan hakları ihlallerine karşı çıkmaya ve ihlal edenlere dur diyebilmek için mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz