Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Özgürleşmeyi Simgeleştiren Araçtır…

11 Ocak 2012 Çarşamba, 09:47
Özgürleşmeyi Simgeleştiren Araçtır…

Kiremitçi, “Her yıl 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston/Körler Haftası olarak kabul edilmektedir. Beyaz baston görme engellilerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en önemli araçtır.”
 
 
Hatay ıl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kiremitçi 07-14 Ocak Beyaz Baston-Körler Haftası dolayısı ile ilgili açıklama yaptı.
 
 
 
 
Hatay il genelinde ki sağlık kurum ve kuruluşlarında bu kapsamda önemli bir mediko-sosyal destek projesini başlattıklarını ifade eden Kiremitçi, “Her yıl 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston/Körler Haftası olarak kabul edilmektedir. Beyaz baston görme engellilerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en önemli araçtır.”dedi.
 
 
 
Beyaz baston gerekli durumlarda görme engelliyi tanıma, yardıma gereksindiği durumlarda da gereken desteği vermede kolaylık sağladığını belirten Kiremitçi, Beyaz Baston Körler Haftası kapsamında resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulamakta oluğunu, görme özürlü kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm önerileri geliştirmeye çalışıldığını söyledi.
 
 
Kiremitçi, Görme engelli vatandaşlarımız; okul öncesi dönemden başlayarak, durumlarına uygun doğru bir eğitim ve destek aldıklarında birçok işi engelli olmayan insanlar kadar mükemmel yapabilmekte olduğunu belirterek açıklamasına şöyle devam etti; “Bu konuda toplum olarak bilincimizin artması, gerek kamu gerek özel sektör ile sivil toplum örgütlerimizin üzerine düşeni yapması, engellilerin topluma katılmasını, toplumla bütünleşmesini kolaylaştıracak ve engellilerin yaşam kalitelerini arttırmakla birlikte, iş ve geçim sıkıntısı çeken görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarını da azaltacaktır.
 
 
 
Bizler ıl Sağlık Müdürlüğü olarak bağlı hastanelerimizde görme engelli ve diğer özürlü vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık uygulayarak yanlarında refakatçı bulunmadığı durumlarda kendilerine bir rehber görevlendiriyoruz ve rehberlerimiz hastanenin girişinden hastanın hastanedeki işleri sona erinceye kadar özürlü vatandaşımıza yardımcı olmaktadır.
 
 
 Ayrıca Bakanlığımızın da genelgesi doğrultusunda bütün bağlı kurum ve kuruluşlarımızda önceliklidirler ve acil vakalardan sonra ikinci öncelik şansına sahiptirler.”
 
 
Kiremitçi, “Beyaz Baston Körler Haftası’nın görme engelli kişilerin aldıkları hizmetler, gereksinimleri ve sorunlarına yönelik çözüm yollarının tartışıldığı bir hafta olarak ele alınıp değerlendirilmesi, önemli kazanımlar sağlayacaktır. Engellilere eşitlik ve hakkaniyet temelinde yaklaşılması önkoşuldur. Beyaz Baston/ Körler Haftası nedeniyle, tüm görme engelli vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu engelsiz bir gelecek diliyorum.”dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz