Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Özelliğini kaybetmek üzere…

09 Haziran 2010 Çarşamba, 11:50
Özelliğini kaybetmek üzere…

On altı medeniyetten on üçüne ev sahipliği yapan Antakya’da, konumu itibari ile kentin tarihinin en yakın tanıklarından da biri olan ve  geçen binlerce yıla rağmen ayakta durmayı tek başına başaran Kurşunlu Han, artık bakımsızlıktan dökülüyor.

Binlerce yıllık tarihi bulunan Antakya’da, tarihin en yakın tanıkları olan kültürel miraslar artık bakımsızlıktan dökülüyor. Bu tarihi miraslardan biri de Kurşunlu Han. Bir zamanlar, tarihi ipek yolunun yolcularını ağırlayan tarihi han, günümüzde kendi kaderine terk edilmenin ceremesini çekiyor.

1569 yılında yapıldığı tahmin edilen Kurşunlu Han, yapıldığı günden bu yana her geçen günde bir özelliğini kaybetmiş. çarpık yapılaşma ile dokusunu bozulan hanın bir bölümü şu an mobilya atölyesi olarak kullanılırken, bir grup esnafa da ev sahipliği yapıyor.

özelliğini kaybetmek üzere…

Dışarıdan bakıldığı zaman tarihi özelliklerini kaybetmiş gibi görünen Kurşunlu Han’ın zaman zaman restorasyon edilmesi gündeme gelse de bugüne kadar bu yolda hiçbir adımın atılmamış olması, han içindeki esnafı da üzüyor.

Tarih boyunca yaşanan birçok savaşa rağmen yıkılmadan ayakta duran, kapısındaki kurşun izleri ile dikkat çeken hanın, Antakya turizmine kazandırılması gerektiğini savunan esnaf, hanın bir an önce restore edilmesini istedi.

Kentin tarihine ışık tutuyor…

Antakya’nın tarihine ve etnik yapısına ışık tutan tarihi handa Sünni’si, Alevi’si, Musevi’si omuz omuza ekmek parasını kazanırken, böyle bir renkliğe ev sahipliği yapan hanın, içler acısı bir durumda olmasını içlerine sindiremediklerini belirten han esnafı: “Kültürel miraslara sahip çıkma yolunda önemli adımlar atıldı. Hatta yüzlerce kişinin yürüdüğü bir yürüyüş bile düzenlendi. Yıllardır da eski Antakya evleri dâhil Kurşunlu Han gibi kentin tarihine tanıklık etmiş kültürel miraslarımızın restore edileceğinden bahsediliyor. Ancak şu ana kadar bu konuda somut bir adım atılmaması kuşkularımızı arttırıyor.”dediler.
 
Somut adım istiyoruz…

Başta Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ve sivil toplum örgütlerinin kültürel miraslara sahip çıkma konusundaki çabalarını takdirle karşıladıklarını belirten esnaflar: “Yapılanları takdir ediyoruz. Kentimizden çıkmış bir bakanımız var. Ama yinede kültürel miraslara sahip çıkma konusunda somut bir adım atılamadı. Bu işin önünde gizli bir güç mü var bilmiyoruz ama tek bildiğimiz kültürel miraslarımızın her geçen gün özelliklerini yitirdiğidir. Bir an önce bu konuda somut adımların atılmasını istiyoruz” dedi.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz