Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Oy Oranı Düşünce 1 Mayıs Tatil Oldu…

01 Mayıs 2009 Cuma, 09:38
Oy Oranı Düşünce 1 Mayıs Tatil Oldu…

CHP Hatay Milletvekili Fuat çay, AK Parti Hükümeti, yerel seçimlerde aldığı oy oranının düşmesiyle 1 Mayıs’ı tatil ilan etmek durumunda kaldığını ileri sürdü.
 
çay, yazılı açıklamasında, tüm dünyada milyonlarca emekçinin birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs’ın, demokrasinin ve insan haklarının geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.
 
Yıllardır 1 Mayıs kutlamalarının, Türkiye’de endişeye yol açtığını, kaos, çatışmalar, yaralanmalar ve hatta can kayıplarının yaşandığı gün olarak algılandığına dikkati çeken çay, şöyle devam etti:
 
“Bu anlayışın artık değiştirilmesi gerekmektedir. üreten kesimin yoksulluğunun giderek arttığı ve emeğinin sömürüldüğü böyle bir ortamda 1 Mayıs, daha yüksek bir bilinç ve anlayışla kutlanmalıdır. AK Parti hükümeti, işçi sınıfı ve tüm emekçilerin en demokratik hakkı olan ve dünyada işçi bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs’ın resmi tatil yapılması ve bayramı olarak kutlanması taleplerine önce tepkiyle yaklaşmış, sonra yerel seçimlerde aldığı oy oranının düşmesiyle 1 Mayıs’ı bayram olarak ilan etmek durumunda kalmıştır.”
 
çay, şimdi ise işçi sendikalarının Taksim’de kutlama isteklerini tartışma konusu yaparak engeller ve bahaneler üretmeye çalışıldığını ileri sürerek, “Bu tartışmalardan ve işçilerle, onların örgütleriyle pazarlık ederek, bayramı bayram gibi kutlatma yerine yeni sorunlar yaratacak adımlar atmaktan artık vazgeçilmelidir.
 
1 Mayıs’ların bayram havasında kutlanması, hem emeğe saygı hem de ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma hedeflerimize moral vermesi açısından olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu duygularla 1 Mayıs’ın anlamına uygun olarak kardeşliğin, sosyal barışın, hoşgörü ve saygının gelişmesine katkı sağlamasını diler, tüm işçi ve emekçilerin 1 Mayıs ışçi Bayramı’nı kutlarım” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz