Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Ova’da Altyapı Çöktü…

18 Şubat 2012 Cumartesi, 12:15
Ova’da Altyapı Çöktü…

Sever, “Yağışlar nedeniyle Amik Ovası’nda altyapı çöktü, buğdayın yanı sıra bundan sonra ekilecek ürünlerde de zarar oluşabilir”
 
Hatay’da dünden bu yana devam eden sağanak sonucu, metrekareye ortalama 56,4 kilogram yağış düştü.
 
 
Kent merkezi ve ilçelerde iki günden bu yana etkili olan sağanak, yaşamı olumsuz etkiledi. 19 şubata kadar hava trafiğine kapatılan Hatay Havaalanı’nın da içinde bulunduğu Amik Ovası’ndaki binlerce dönümlük arazi, yeniden su altında kaldı.
 
 
 
 
Ziraat Mühendisleri Odası Hatay şube Başkanı Ahmet Sever, yaptığı açıklamada, kentte zaman zaman şiddetini artıran yağışların etkisiyle Amik Ovası’nda yaklaşık 150 ile 200 bin dekarlık arazinin su altında kaldığını söyledi.
 
 
 
Yağışlar nedeniyle Antakya başta olmak üzere Kumlu, Reyhanlı, Kırıkhan ilçelerinde ve bazı köylerde birçok tarım arazisinin kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Sever, Amik Ovası’nda yaklaşık 80 bin dekarlık alana ekili buğdayın yağışlardan olumsuz etkilendiğini ifade etti. Yağmurun devam etmesi nedeniyle ovadaki suyun tahliyesinin geciktiğine dikkati çeken Sever, şunları kaydetti:
 
 
 
 
 
 
“şu an Hatay Havaalanı’nın da bulunduğu Amik Ovası’nda buğday ekili alanlar hala sular altında. Yağışlar nedeniyle, Amik Ovası’nda altyapı çöktü, buğdayın yanı sıra bundan sonra ekilecek ürünlerde de zarar oluşabilir. Ekili olan buğdayda, bazı bölgelerde yüzde 100’e varan zararlar olabileceğini tahmin ediyoruz.
 
 
 
 Sağanağın devam etmesi nedeniyle mısır ve pamuk için düzenlenen araziler de kötü durumda. çiftçilerimizin çoğu, mısır ve pamuk ekimi için hazır hale getirdiği arazilerini sular çekildikten sonra yeniden düzenlemek zorunda kalacak. Ayrıca topraktan suyun uzun süre çekilmemesi nedeniyle de arazilerimizde çoraklaşma ve tuzlanma meydana gelebilir. Bu durumda da yeni ekilecek ürünlerde de zarar oluşabilir.”
 
 
 
 
 
Ovada, şubat ayında mısır ekiminin başlaması gerektiğini, ancak devam eden yağışlar ve ovadaki su nedeniyle ekimin yapılmadığını vurgulayan Sever, Amik Ovası’nda ekilen ürünlerde bu yıl verimin düşük olacağını dile getirdi.
 
 
 
 
Meteoroloji ıl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünden bu yana devam eden sağanak sonucu metrekareye ortalama 56,4 kilogram yağış düştü. Akşam saatlerinden itibaren kentte yeni bir yağış beklenmezken, 24 şubat tarihine kadar havanın az bulutlu olacağı tahmin ediliyor. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz