Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Otomobil Piyasası Hareketlendi…

19 Mart 2009 Perşembe, 13:08
Otomobil Piyasası Hareketlendi…

Vergi indirimi sonrası otomobil piyasası hareketlendi. Bazı bayilerde araç kalmadı, bazıları zamlı fiyattan satmak için ‘araç kalmadı’ diyor. 
 
Otomobil ve beyaz eşyada yapılan vergi indirimi özellikle oto galerilerine fazla mesai yaptırıyor. Müşteri yoğunluğu yaşayan galericiler 3- 4 gün içinde Mart kotalarını doldurmuş durumda. Bunun yanında birçok marka, Nisan ve Mayıs ayı için de siparişler almaya başladı. Bazı bayilerin de öTV indirimini fırsata çevirmek için araçlara gizli zam yaptığı belirtiliyor. Uzmanlar, bu yüzden biçok bayiden fiyat alınmasını öneriyor. Bazı bayilerin ise nisan ayında yapılması planlanan zamlar nedeniyle araçları gizlediği, müşterilere, ‘Araç kalmadı’ dediği ifade ediliyor. Vergi indiriminin start aldığı günden itibaren geçen bu kısa dönemde 5 bine yakın araç satıldığı belirtiliyor. Gelecek aylar ile ilgili verilen siparişler de göz önüne alındığında, rakamın 10 binin üzerine çıktığı kaydediliyor.
 
2 AY SONRA BU FıYATLAR OLMAYACAK
Otomotiv Yetkili Sanayicileri Derneği (OYDER) Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, vergi indirimi uygulamasının özellikle binek otomobil satışlarını olumlu etkileyeceğini, stokların eritilmesinde büyük yarar sağlayacağını, tüketici açısından da tam alım zamanı olduğunu söyledi. Yüksel, şöyle devam etti: “3 aylık bir süre var ama tüketiciyi şu açıdan uyarmak gerekiyor. Stok eritmeyle ilgili bir uygulama olduğu için, stoklar azaldıkça üreticiler, distribütörler zam yapmaya başlayacak. Yani, almak için en uygun zaman. Tüketici bunu bir an evvel değerlendirmeli. ‘Ben 2 ay sonra alayım’ dediğinde bugünkü fiyatları bulamaz. 1 Nisan’dan itibaren değişiklikler olabilir, çünkü stoklar çok hızlı eriyecek.” 
KAYNAK_HABERTüRK

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz