Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Osmanlı’dan Günümüze Dörtyol…

11 Ocak 2012 Çarşamba, 09:41
Osmanlı’dan Günümüze Dörtyol…

Dörtyol’un düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, ”Osmanlı’dan Günümüze Dörtyol” adlı panel düzenlendi. Kurtuluş haftası etkinlikleri çerçevesinde, bir otelde düzenlenen ”Osmanlı’dan Günümüze Dörtyol” adlı panel, saygı duruşunda bulunulması ve ıstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. ıstanbul üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Aslan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, Aslan, ”Osmanlı Döneminde Dörtyol Belgeleri” konulu bir sunum yaptı. Prof. Dr. Aslan, Dörtyol’un Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde önemli bir işlevi bulunduğunu belirterek, Dörtyol adının tarih süresince altın harflerle yazıldığına dikkati çekti. özellikle Milli Mücadele döneminde sergilediği başarı ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımlarının Dörtyol’dan ateşlenmesinin ülke için önemli olduğuna işaret eden Aslan, ”Bir ilçenin tarihini tarihçilerle değil, kayıtlı vesikalarla belgelemek daha doğrudur. Bu panel de bu amaçla düzenlenmiştir” dedi.
 
 
Başbakanlık Arşiv Uzmanları Ahmet Ergun ve Mehmet Akif Terzi de panelde, Osmanlı döneminde Dörtyol’un adının yer aldığı belgelerle ilgili sunum gerçekleştirdi.
 
 
Panelin ardından Belediye Başkanı Fadıl Keskin, panelistlere plaket verdi.
 
 
Panele Kaymakam Hasan özyiğit, AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Yarbay Mesut Cihaner ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz