Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Ortodoks Kilisesin’den Savaşa Ziyaret

27 Haziran 2012 Çarşamba, 18:49
Ortodoks Kilisesin’den Savaşa Ziyaret

Avusturya-Viyana Metropolitliği Antakya Patrikliği’ne bağlı Altınözü’nün Tokaçlı Köyü’nde bulunan Rum Ortodoks Kilisesi Papazı Abuna Mihail Papas ve beraberindeki cemaat üyeleri Aşkın Demir ve Recep Doğruer Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Rum Ortodoks Kilisesi Papazı Abuna Mihail Papas ziyarette yaptığı açıklamada; “ Değerli Belediye Başkanımız Lütfü Savaş’ın hizmetlerini yakından izlemekte ve takdir etmekteyiz. Antakya’da yaptığı güzel hizmetlerin yanı sıra sportif alanda yaptığı başarılı çalışmalar takdire şayandır. özellikle yöre kültürümüz Aba Güreşi’ni ülkemizde ve tüm dünyada tanıtılmasına yönelik sağladığı katkılardan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Sayın Başkanımızı ziyaret amacımız, 1961 yılında rahmetli olan Hatay’ın ünlü güreş pehlivanlarından merhum Hanna Demir adına bir aba güreşi etkinliği düzenlenmesi konusunda rica da bulunmak içindir. Rahmetli büyüğümüz Aba Güreşi pehlivanı Hanna Demir hakkın rahmetine kavuşuncaya dek olan yaşamında ünlü bir pehlivan olarak nam salmıştır. Onun adını yaşatmak ve aynı zamanda yöre kültürümüz Aba Güreşi’nin tanıtılmasına katkı da bulunmak istiyoruz.” dedi.
 
 
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş “Hatay kendine özgü değerleri, otantik yapısı, sporu ile folklorik özellik taşıyan bir çok değeri ayrıcalıklı biçimde içinde yaşatan bir ilimizdir. Folklorik olarak neredeyse Hatay’la özdeş olan yöresel Aba Güreşi bu değerlerin başında gelir. Tarihi çok eski asırlara dayanan ve yüzyıllardan beri yapılagelen Aba Güreşi Türk’ün geleneksel sporu olduğu için toplumda derin kabul görmüş ve benimsenmiştir. Rahmetli Aba Güreşi pehlivanı Hanna Demir için böyle bir turnuva organize edilebilir. Bu konuda gerekli girişimleri ve desteği sağlarız. Yöremize ait bu sporumuzu ülkemizde ve tüm dünyada tanıtılması amacıyla yoğun gayret sarfetmekteyiz.” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz