Ören yerlerinin bilet geliri TURSAB’a…

06 Ağustos 2014 Çarşamba, 09:57

AKP hükümeti özelleştirmeler çerçevesinde sonunda ören yerlerinin giriş bilet ücret haklarını da TURSAB’a devrettiği kaydedildi.

 Kültür ve Turizm Bakanlığının denetimindeki ören yerlerinin giriş bilet ücret hakları bundan böyle Bakanlığın değil, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından işletileceği belirtildi.

Turizm uzmanları, ören yerlerinin bilet giriş ücret haklarının TURSAB’a devredilmesinin anlamı özelleştirildiği manasına geldiğine vurgu yaparak, “Her türlü kazı ve tarihi eseri Devlet yapacak, ama giriş bilet ücretleri TURSAB tarafından işletilecek. Bu da bir nevi özelleştirmedir, satılmadır”diyorlar.

İlk etapta Müze’nin ardından Sen Piyer Kilisesi’nin, geçtiğimiz aylarda da Titus tünelinin bilet giriş ücret haklarının devredildiğini sırada St. Simon manastırının bulunduğunu ifade eden Turizm uzmanları, “Devlet bir nevi bir gelirini daha satmış durumunda kaldı. Ören yerlerinden gelen paralarla kazıların büyük bir kısmı yapılıyordu. Şimdi devlet bu gelirlerden mahrum kalırken, yine birilerinin cebine iyi paraların gireceği bir gerçektir”  serzenişinde bulunuyorlar.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz