OnePlus One’ın Sırrı Ne?

Çinli üretici OnePlus’ın ilk akıllı telefonu One, geçtiğimiz günlerde tanıtılmış ve uygun fiyatı ile yankı uyandırmayı başarmıştı. Peki bu cihaz nasıl uygun fiyattan satılıyor?

26 Nisan 2014 Cumartesi, 12:53

Çinli üretici OnePlus’ın ilk akıllı telefonu One, geçtiğimiz günlerde tanıtılmış ve uygun fiyatı ile yankı uyandırmayı başarmıştı. Peki bu cihaz nasıl uygun fiyattan satılıyor?

Oppo‘dan ayrılan bir grup çalışan tarafından kurulan ve kısa sürede dünya gündemine oturmayı başaran OnePlus ve şirketin akıllı telefonu OnePlus One tam bir amiral gemisi katili olarak nitelendirilebilir. Cihazın teknik özellikleri SamsungHTC gibi büyük firmaların amiral gemisi cepleri ile yarışırken, fiyatı orta sınıf bir telefonla yarışıyor. Peki OnePlus bunu nasıl başardı?

Aklınıza diğer şirketlerin çok yüksek karlar elde ettiğini ve OnePlus’ın bu kardan vazgeçerek halka uygun fiyatlı akıllı telefon satmak için iyilik meleği rolüne büründüğü gelebilir ancak durum böyle değil. Hiç bir şirket pazarda daha fazla kar edebileceğini bile bile sırf iyilik olsun diye ürünlerini uygun fiyattan satmaz. OnePlus yine yüklü miktarda kar etmeyi başaracak hatta işler yolunda giderse Samsung’u bile geçebilir.

Çinli üreticiler ürünlerini yıllardır uygun fiyattan satmayı başarıyor. Bunun bir çok sebebi mevcut. Çin’deki iş gücünün çok olması, hammaddenin ucuz olması gibi bilindik sebeplerin dışında, OnePlus‘ın fiyat etiketini düşürmek için uyguladığı başka yöntemlerde bulunuyor.

back1398422226

Reklam stratejisi

Samsung her yıl milyarlarca doları reklama harcıyor. Bu rakam o kadar fazla ki Galaxy S5 aldığınız zaman sokakta gördüğünüz ilanların, televizyon reklamlarının veya diğer mecralardaki reklamların parasının bir bölümünü ödemek zorunda kalıyorsunuz. OnePlus‘ın bu derece büyük reklam kampanyaları için bütçesi yok. Ancak daha iyisini yaptılar.

Telefon tanıtılmadan aylar önce uygun fiyatlı ancak güçlü donanıma sahip bir telefon üzerinde çalıştıklarını, piyasadaki en güçlü akıllı telefonlardan birisini neredeyse yarı fiyata tanıtacaklarını tüm dünyaya duyuran OnePlusyetkilileri, basının ve potansiyel alıcıların heyecanlanmasına, cihazı meraketmesine sebep oldular.

Telefon tanıtıldığında yine aynı strateji uygulandı ve büyük miktarlar harcanmadan kaliteli reklam kampanyası yapıldı. Eski telefonunu parçalayana OnePlus One‘ın sadece 1 dolara verilmesi kampanyası da akıllıca planlanan reklam stratejisinin bir parçası.

shiftdelete.net

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz