Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Önemli Başarılar Kazanacağımız..

01 Aralık 2011 Perşembe, 09:09
Önemli Başarılar Kazanacağımız..

Antakya Müze Otelin ( HıLTON )inşaat alanında Hatay mimarla odası üyelerine  yönelik bilgilendirme ve tanıtım toplantısı gerçekleşti. Müze Otel Koordinatörü otel ve müze hakkında bilgi vererek müzeyle şehrin  canlanacağını söyledi.
 
 
 
 Hatay’da, otel yapılacak alanda sondaj çalışması sırasında bulunan Helenistlik döneme ait arkeolojik kalıntılara zarar vermemek için müze otel inşaat çalışmalarının insan gücüyle devam ettiği bildirildi.
 
 
Arkeoloji Müzesi Proje Sorumlusu Demet Kara, Mimarlar Odası yönetim kuruluyla birlikte müze otel inşaatındaki incelemelerde yaptığı konuşmada, otelin çalışmalar tamamlandığında Türkiye’nin gururu bir proje olacağını ifade etti.
 
 
 
 
Türkiye de ılk Proje
Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip projede çok önemli bilimsel çalışmalar yapma fırsatı bulduklarını ifade eden Kara, ”Otel inşaatının sondaj çalışması sırasında bulunan arkeolojik kalıntılar üzerine yapılan kazı çalışmasını 20 Temmuz tarihinden bu yana yürütüyoruz.
 
 
 
 Kazıda, 850 metre büyüklükte bir mozaik gün ışığına çıkarıldı. 850 metre karelik bu mozaik Türkiye’nin en büyük mozaiği. Kazıda ayrıca hamam kompleksi, cam atölyesi ve Helenistlik döneme ait kalıntılara ulaştık. Müze otel inşaatı sırasında kalıntılara zarar vermemek adına titizlikle çalışıyoruz. ınşaatta insan gücüyle çalışmalar sürdürülüyor. Asla tarihi kalıntılara zarar verilecek bir işlem yapılmıyor”dedi.
 
 
 
Kara; Tarihi kalıntıların bulunduğu alanda Müze Otel yapma fikrinin çok isabetli olduğunu vurgulayarak ,Türkiye’nin gurur projesi olacağını, Arkeolojik kalıntılar yerinde sergilenerek kentin önemi daha da artacağını söyledi.
 
 
 
Hatay Mimarlar Odası Başkanı Yaşar Coşkun ise, devletin imkanlarıyla bile zorla yapabileceği bir projenin özel teşebbüsün eliyle hayata geçirilmesinin çok önemli ve anlamlı olduğunu belirtti.
 
 Kentte son yıllarda tarihi ve kültürel değerlerin öneminin daha iyi anlaşılmaya başlandığını vurgulayan Coşkun, ”Tarihi değerlerin bulunması, ortaya çıkarılması, sergilenmesi ve bu yapının otelle birleştirilmesi dünyada eşine az rastlanan bir proje. Yapı ülkeye büyük bir değer katacak. Kentin önemli bir tarihi birikimi var. Umarım buna benzer bir projeyle tarihi değere sahip hipodrom için de bir çalışma başlatılır” diye konuştu.
 
 Asfuroğlu; “Proje bizim için prestij meselesine dönüştü”
 
Müze Otel’in sahibi Necmi Asfuroğlu ise projenin kendileri için bir prestij meselesine dönüştüğünü, kazıların tamamen bilimsel yöntemlerle devam ettiğini, ortaya çıkan tarihi kalıntıların hiç birine zarar vermeden, inşaatın hassasiyetle sürdürüldüğünü söyledi.
 
Otel projesinin dünyada ve Türkiye’de alanında bir ilk olma özelliğini taşıdığını belirten Asfuroğlu, ”ülkemizin başarılı mimarlarından Emre Arolat ile çalışıyoruz, bu projeyle önemli başarılar kazanacağımıza inanıyoruz” dedi.
 
Asfuroğlu, projenin tamamen ticari olmaktan çıktığını, Antakya ve Türkiye’ye prestij kazandıracak bir çalışma yaptıklarını ifade etti.
 
Müze Otel Proje Müdürü Osman Ersoy da projenin tamamen insan eliyle devam ettiğini, açılan 21 metrelik 66 kuyu ile otelin temellerinin çelik kolonlar üzerine oturtulmak suretiyle tarihi dokuya zarar vermeden sürdürüleceğini ifade ederek  böyle bir yatırımla kentin tarihi değerlerini artıracağını kaydetti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz