Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Ömer Ödemiş’ten IŞİD Gerçekleri

09 Ağustos 2014 Cumartesi, 14:10
ömer_ödemiş2_asyagazetesi

Gazeteci – Yazar Ömer Ödemiş, Facebook hesabı üzerinden IŞİD ile ilgili gerçekleri sıraladı. Bu gerçekler arasında En çarpıcı olanı ise Türkiye’ ye saldırı olasılığı

Daha önce IŞİD ve Suriye ile ilgili yazıları ve röportajları bulunan Ödemiş’in Suriye ile ilgili birde kitabı bulunuyor. Ömer Ödemiş IŞİD ile ilgili gerçekleri bu şekilde sıralamış;


1- IŞID ABD’nin işgali sonrasında Musul merkezli olarak kuruldu. Yıllarca ABD’ye karşı etkili eylemler taptı. Özellikle Felluce’de son güne kadar direndi.
2- İlk ismi Irak El Kaidesi idi. Sonra Irak islam devleti ismini aldı.
3- O süreçte ABD’nin Irak’ı işgal etmesine karşı çıkan pek çok ülke tarafından desteklendi.
4-2005 yılında ABD Irak’tan çekildikten sonra eylemlerine son verip, yer altına çekildi.
5-2012 yılında Suriye BAAS rejimini yıkmada başarısız olan Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye tarafından Suriye sahasına girişinin önü açıldı ve desteklendi.
6- IŞID Suriye’ye Türkiye üzerinden girer girmez ile geçirdiği bölgelerde Hilafet elan etti. İslamcı diğer tüm örgütlerden Hilafeti tanımasını istedi.
7-Hilafet devleti kurmak için Allah tarafından görevlendirildiklerini iddia ederek Hilafet devletini tanımayan herkesi kafir ve düşman ilan ederek, çatıştı.
8- Suriye’de RAKKA kenti dışında çok fazla ilerleyemedi. RAKKA kentinin bir bölümde ve kırsalında etkili oldu. Bazı zamanlar Azez ve İdlip kırsalına hamle yapsa da bu bölgelerde kalıcı olamadı.
9- Dünyanın pek çok ülkesinden bünyesinde cihatçı barındırmakla birlikte 13 kişilik yönetici kadrosunun tamamının Iraklı olmasına özen göstererek sızmaları önledi. Yabancıların yalnızca alt emirliklerinde sorumluk üstlenmesine izin verdi.
10- Suriye de ki muhalif gruplara giden silah, mühimmat ve benzer malzemelerin tamamına yakınına, saldırarak el koydu.
11- Suriye’de ilerleyemeyip, sıkışınca, en güçlü olduğu Musul’a girerek, savaşı genişletmek için hamle yaptı.
12- IŞID’ın bölgede kalıcı olmasının yada imha edilmemesinin tek yolunun savaşı genişlenmek ve yaygınlaştırmak olduğunu düşünüyor. Bunun için Irak’tan sonra Ürdün ve Türkiye’ye de saldırması olasıdır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz