Son Dakika
18 Ekim 2018 Perşembe

Ömer Ödemiş ve M. Ali Solak Suriye’yi konuştu…

22 Aralık 2014 Pazartesi, 13:53

ÖDEMİŞ: Kendilerini % 47 oy oranıyla meşru görenler, Suriye’de %60 -%70 oranında oy alan Beşşar Esat rejiminin meşruluğunu kabul etmek zorundadırlar.

SOLAK: İlimizden Suriye’ye giriş yapan cihatçıların hiçbir engel ya da problemle karşılaşmadıklarını biliyoruz.

Bölgemizi ve Suriye’yi çok iyi bilen Duayen gazeteci Ömer Ödemiş, geçtiğimiz günlerde ilimizde bulundu. Ödemiş, burada bulunduğu süre içerisinde 96.2 Hatay Asya Radyo’da Gazetemiz imtiyaz sahibi Tamer Kerimoğlu’nun canlı yayın konuğu oldu. Suriye ve Irak’ta yaşanan terörün geldiği noktalara ve dünya gündemine dair gelişmelerin sohbetinin yapıldığı programa Hatay’ın önemli gazetecilerinden Güney Rüzgârı Dergisi sahibi Mehmet Ali Solak da eşlik etti.
Ev sahibi gazeteci Mehmet Ali Solak; Suriye’deki halkın mezhepsel konuları ayıp bulduğuna ve asla böyle bir ayrı gayrıları olmadığına vurgu yaptı.

Bu tezi destekleyen görüş Ömer Ödemiş’ten geldi. Kürt grupların bağımsızlık hayalleri ve vaatleriyle birlikte hareket ettikleri tezine de açıklık getiren Ödemiş; “Bunlar tamamen yargı yöneticilerinin algıyı yönlendirmesidir. Suriye’de elli yaşın üstündeki birçok Kürt erkek Sovyetler Bilim Akademisi’nde Marksist Leninist eğitim almış ve Suriye’yi vatan olarak benimsemişlerdir.
Belli bölgelerde çatışmak zorunda kalan Kürtlerin elinde Suriye ordusunun silahları vardır ve Suriye ordusundan maaş almaktadırlar. Bir algı karmaşası yapılarak gerçek olmayan şeylere yönlendirilmeye çalışılıyor.”şeklinde açıkladı.
Suriye’ye yapılanın terörden öte emperyalizmin ve gericiliğin komplike saldırısı olduğuna dikkat çekildi. Emperyalizm terörden daha tehlikeli olduğuna ve Suriye’de yaşananların iç savaş değil dış saldırı olduğuna vurgu yapıldı.
Suudi Arabistan, Katar, ABD ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu gerici emperyal bloğun Suriye’deki mevcut rejimi yıkmak için her türlü çirkin yönteme başvurduğu hatırlatıldı. Yani Suriye’de halk mevcut rejimden memnun değil de bunu değiştirmeye çalışıyor değil.
Gazeteci Ömer Ödemiş’in açıklamalarına göre; bölgede denge ülke olan Suriye’deki mevcut rejimi yok etmek isteyen emperyal güçler dünyanın yaklaşık 80 ülkesinden toparladıkları ruh hastası savaşçıları Suriye üzerine saldırtıyor. Son 4 yıl içinde en az 20 kez Suriye’ye gittiğini anlatan Ödemiş orada yaşananların bir insanlık dramı olduğuna dikkat çekiyor.
Ödemiş’in paylaştığı görüşleri şöyle: “Savaşın her aşamasını gördüm. Parçalanmış çocuk cesetleri gördüm.45 bin civarında Suriye askeri,10 binin üzerinde çocuk ve toplamda 200 binin üzerinde insan vahşice öldürüldü. Yayladağı’ndan geçip Lazkiye köylerinde bir gecede 680 kadın ve çocuk öldürüldü. İşte bu katliamdır. Katliam sivil savunmasız olanlara karşı yapılandır. Bu bir insanlık dramıdır.
Bu insanları rejimin öldürdüğü söyleniyor. 45 bin asker intihar mı etti? Rejim kendi askerlerini mi öldürüyor?
Suriye’de ya da Irak’ta yaşananları sadece IŞİD’e maletmek hatadır. Orada çok sayıda terör örgütü vardır. IŞİD son altı aydır
Suriye halkının mevcut rejimden memnun olmadığını iddia edip %47 oy alarak kendilerini meşru görenler, son seçimlerde %60-%70 civarında oy alan Esat rejimini neden meşru görmüyorlar? Suriye’de halkın iradesi ortadadır.
Her türlü saldırının stratejik ve lojistik merkezi Antakya oldu. Yaklaşık iki buçuk yıl önce yaptığımız haberde Kızılçat sınırındaki kampı söyledik. Hiçbir alakamız yok diyen iktidarın Kızılçat’taki kampı kapatma gücü yok. Bırakın kapatmayı orada sıcak yemek servisi yapılıyor.
Ama her şeye rağmen şunu söyleyebilirim ki Suriye halkı kazandı! İş askeri boyuta kaldı. Halep kuşatması bitti. Halep iç temizlik bittikten sonra güvenli kent ilan edilecek. Arkasından da Azez ve Bebıl Hava gelecek.
Suriye’de hayat bütün doğallığıyla devam ediyor. Okullar açık, servis araçları çalışıyor. Maaşlar ödeniyor, hatta kısa bir süre önce zam yapıldı. Suriye bir ulustur ve Suriye’de yaşanan bir ulus direnişidir. Suriye halkı bu ulus bilinciyle hareket ettiği için kazandı ve kazanmaya devam edecektir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz