Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Ölümlerdeki artış kaçınılmaz…

19 Aralık 2009 Cumartesi, 14:03
Ölümlerdeki artış kaçınılmaz…

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) Basın Sözcüsü Doç. Dr. Tacettin ınandı, halk arasında ”domuz gribi” olarak bilinen Pandemik A (H1N1) virüsüne karşı gerekli önlemler alınmazsa ölümlerdeki artışın kaçınılmaz olacağını söyledi.

ınandı, yaptığı yazılı açıklamada, virüs nedeniyle 14 Aralık tarihine kadar ülkemizde 415 ölümün rapor edildiğini kaydetti. ölüm sayısının her geçen gün arttığını, virüse karşı aşı uygulamasının başlamasına rağmen ailelerin yüzde 95′ inin çocuklarına aşı yaptırmak istemediğini ifade eden ınandı, günümüzde bulaşıcı hastalıklara karşı korunmada ve bu hastalıkların kontrolünde bağışıklama çalışmalarının en etkili sağlık hizmeti olduğunu belirtti.

Grip aşısının bu güne kadar dünyada 65 milyondan fazla kişiye yapıldığını kaydeden ınandı, elde edilen geri bildirimlerden aşının etkili, güvenli ve beklendiği düzeyde yan etkilere sahip olduğunun rapor edildiğini bildirdi.
 
 
Yöneticiler Sorumlu Davranmalı…

Bulaşıcı hastalıklara karşı korunmada en etkili sağlık hizmeti olan aşılara karşı en ufak bir güvensizliğin yaratılmasının, toplumda telafisi güç sorunlara neden olabileceğinin altını çizen ınandı, gerekli önlemler alınmazsa ölümlerdeki artışın kaçınılmaz olduğunu savundu. ınandı, gribe karşı en duyarlı grubu oluşturan okul çağındaki çocuklara ve risk grubundaki diğer kişilere aşı yapılabilmesi için, toplum liderleri ve yöneticilerinin sorumlu davranması, konuyla ilgili elde edilen bilimsel bilgilere göre hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz