Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Ölüm Davası

29 Temmuz 2011 Cuma, 09:21
Ölüm Davası

Hatay’ın Hassa ilçesinde, geçen yıl, kekik toplayan köylüleri terörist sanarak ateş açan, 2 kişinin ölümüne, 1 kişinin yaralanmasına neden olan 3 uzman çavuşun yargılanmasına devam edildi. 
Antakya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan uzman çavuşlar A.B, M.K. ve C.K. katılmadı. 
 
 
 
Bir önceki duruşmada mahkeme heyetinin tim komutanın dinlenilmesi kararı üzerine, Dörtyol özel Harekat Tabur Komutanlığında görevli tim komutanı kıdemli başçavuş T.O. mahkemede ifade verdi. 
Tanık T.O, ifadesinde, olay saatinde mevzide istirahate çekildiğini, havanın sisli olması nedeniyle görüş mesafesinin yaklaşık 10-15 metre olduğunu belirtti. 
 
 
Silah sesleri duyunca uyandığını ifade eden T.O, karşı taraftan herhangi birilerini görmediğini, olayın tamamen yanlış algılamadan kaynaklandığını kaydetti. 
Karşı tarafın kendilerine ateş edip etmediğini o an için anlayamadığını belirten T.O, şöyle konuştu: 
 
 
”Olay yerinde tim komutanı olarak bulunuyordum. önce çardak ve Dedemli Yaylası olarak bilinen yerlerde arazide konuşlandık. Daha sonra gelen telsiz anonsu üzerine şekerim Deresi mevkisine geldik. Dört mevzi şeklinde konuşlandık. 
 
Aramızda görev taksimi yaptık. 04.00-06.00 saatlerinde nöbet tuttuktan sonra istirahate çekildim. Tam olarak saatin kaç olduğunu hatırlayamıyorum fakat silah sesleri üzerine uyandım. 
 
 
‘Neler oluyor’ diye sorduğumda, arkadaşlarım ‘teröristler’ şeklinde cevap verdiler. Daha sonra iki sivil şahsın timimizde görevli kişilerce açılan ateş sonucu vefat ettiğini bir kişinin yaralandığını öğrendik. 
 
 
Yaralıyı hemen hastaneye yetiştirmeye çalıştık. Olay sırasında hava sisli ve görüş mesafesi 10-15 metreydi. Vefat eden şahısların bulunduğu yer ile en yakın mevzinin arasındaki mesafe ise 20-25 metre civarındaydı. Vefat edenlerin ve yaralının yanlarında herhangi bir silah yoktu. Olay tamamen yanlış algılamadan kaynaklanmaktadır” 
 
 
Olayda hayatlarını kaybeden Mustafa Fil’in avukatı Ali Habib ile Ali Dalmış’ın avukatı Taylan özgür Eker, tanığın beyanını kabul etmedi. 
Mahkeme heyeti, duruşma sonunda olayla ilgili Gaziantep Askeri Savcılığının soruşturma akıbetinin sorulmasına, olay yerinde keşif yapılması için Hatay Hassa Asliye Ceza Mahkemesine talimat yazılmasına, olay yerinde yaralıya müdahale eden Hassa Devlet Hastanesinde görevli sağlık memuru ö.Y.Y’nin dinlenilmesine karar vererek duruşmayı 3 Kasım 2011’e erteledi. 
 
 
Olay yerinde hayatını kaybeden Mustafa Fil’in oğlu Kenan Fil, mahkeme sonunda AA muhabirine yaptığı açıklamada, görülen davada herhangi bir şeyin değişmediğini söyledi. 
Fil, olayın başından bugüne kadar savcılık tarafından hazırlanan dosyadan gördükleri, olayı gerçekleştiren kişilerin verdikleri ifadelere bakılarak ve açtıkları tazminat davasına Hatay Valiliğinin kendilerine verdiği cevaplarda sanki suçluymuş gibi gösterilmeye çalışıldıklarını iddia etti. 
 
 
 
 
Adalet beklediklerini ifade eden Fil, Hatay Valiliği Terör Mağdurları Komisyonunca kendilerine önerilen 21 bin 650 lirayı kabul etmediklerini bildirdi. 
28 Haziran 2010’da, Hassa’nın Dedemli köyü şekerim Deresi mevkisinde konuşlanan güvenlik güçleri, terörist sanarak açtıkları ateş sonucu kekik toplayan vatandaşlardan Mustafa Fil ve Ali Dalmış’ın ölümüne, Mustafa Sak’ın yaralanmasına neden olmuşlardı. ıbrahim Yalçın yara almadan kurtulmuştu. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz