Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Öldüğü yere karanfil bıraktılar…

17 Haziran 2013 Pazartesi, 18:36
Öldüğü yere karanfil bıraktılar…

Taksim ve Gezi Parkı’na yönelik polis müdahalesi, Antakya’da Ellibini aşkın insanın katıldığı eylemlerle protesto edildi. Halk önceki gün Samandağ ilçesinden Antakya merkezine yaklaşık 25 kilometre uzunluğunda insan zinciri oluşturdu. 4 saat boyunca yürünen eyleme 50 bin dolayında insan katıldı. ınsan zincirinde, babalar günü nedeniyle Abdullah Cömert’in babasına karanfil taşındı. 50 bin insanın birbirlerine aktararak taşıdıkları karanfil, Abdullah Cömert’in öldürüldüğü Armutlu Mahallesi’ne getirildi. 
 
Abdullah Cömert’in anne ve babasının aldığı karanfil, “Abdullah Cömert ölümsüzdür”, “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Tayyip ıstifa” sloganlarıyla Cömert’in öldürüldüğü noktaya bırakıldı.
 
Eylemde ayrıca, akşam saatlerinde Uğur Mumcu Bulvarı’nda toplanan elli bini aşkın insan hükümetin baskıcı tavrını protesto etti. Konuşmalarda, genel grev genel direniş çağrıları yapılırken, olayların yaşandığı illerdeki vali, emniyet müdürü ve yetkililerin istifası istendi. Eyleme katılanlar, Abdullah Cömert’in katilleri yargı karşısına çıkarılana kadar sokakları terk etmeyeceklerini söyledi.
 
 
Uğur Mumcu Meydanı’nda halka seslenen DıSK Genel ış Sendikası Hatay şube Başkanı Mehmet Güleryüz, Taksim olaylarıyla birlikte tüm ülkenin 15-16 Haziran ruhunu yaşadığını söyledi. “çapulcular tarih yazıyor” diyen Güleryüz, mücadelenin kesintisiz ve her alanda devam etmesi gerektiğini belirtti.
 
Abdullah Cömert’in katillerinin bulunup yargı karşısına çıkarılana kadar Hataylıların sokakları terk etmeyeceğini belirten Halkevleri şube Başkanı Eylem Mansuroğlu, tüm ülkenin sokaklara çıkarak “AKP’ye yeter” dediğini ifade etti. HDK Hatay Bileşenleri adına konuşan Meriç Solmaz, tüm ülkenin faşizme karşı bir kavga verdiğini kaydederek, olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin faillerinin bulunmasını istedi. 
 
 
Solmaz, “Bu kavga, AKP’nin Suriye politikasına, 4+4+4’e, Roboski’de ve Reyhanlı’daki katliamlara karşı yapılıyor. Kavga bitmedi daha yeni başlıyor” dedi. CHP Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz, Mevlüt Dudu ve Hasan Akgöl’ün de birer konuşma yaptığı gecede, sanatçı Hilmi yarayıcı ve Orhan Alkaya ile yerel gruplar birer konser verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz