Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

Olası Deprem Hazırlıkları…

12 Mart 2010 Cuma, 09:56
Olası Deprem Hazırlıkları…

Antakya Belediyesi yetkililerince, deprem v.b olası doğal afetlere karşın alınan tedbirler ve bu konuda kurum olarak yapılan teknik çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Aynı zamanda Jeofizik Mühendisi olan Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya kurum olarak bugüne kadar yapılan ve önümüzdeki süreçte yapılması planlanan çalışmalar hakkında şu açıklamalara yer verdi :Antakya belediyesi bünyesinde 2006 yılında oluşturulan zemin deprem inceleme birimi ile bu birimde çalışan jeofizik ve jeoloji mühendislerinin denetiminde inşaat yapımları öncesinde gerekli kontrollerin yapılması sağlanmış ve yeni mücavir alandaki imar planı öncesinde zemin durumu haritaları çıkartılarak uygun alan, önlemli alan ve uygun olmayan alan tanımlamaları oluşturulmuştur. Ayrıca mevcut Antakya’da nazım plan öncesinde de zemin haritaları çıkartılmış olup aynı tanımlamaya giderek riskli bölgelerin tespiti yapılmıştır.
 
        2010 yılı başlarında ise Antakya Afet Koordinasyon Merkezi belediye Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde kurularak hızla çalışmalarına başlamıştır.
Belediye bünyesinde kurulan AKOM ile olası afetlere tedbir oluşturan gerekli hazırlıkların yapılması konusunda çalışmalar devam etmektedir. Belediyemizce 2010 yılı şubat ayında ise kent coğrafi bilgi sistemi ihale edilmiş, yer teslimi aşamalarına gelinerek afet bilgi sisteminin temelleri atılmıştır.
 
Ayrıca Deprem Master Planına yönelik çalışmalara, zemin deprem inceleme birimi ile Antakya-AKOM koordinesinde başlanacaktır.
Halkımızı afetlere karşı bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarımız web sitemiz üzerinden yapılmaktadır. Başlangıcı yapılan projelerimizden gerekli detay verilerin alınması ile sonuçlar halkımızla paylaşılıp, bilinçlendirme eğitimlerimiz devam edecektir. Antakya’mızda oluşacak bir afet öncesinde gerekli tedbirlerin alınması konusunda çalışmalarımız azami hız ve gayretle sürmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz