Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Okul inşaatları kaygılandırıyor…

02 Temmuz 2009 Perşembe, 16:56
Okul inşaatları kaygılandırıyor…

HATAY ıl Genel Meclisi Temmuz ayı ilk birleşimini Mehmet Güler’in başkanlığında gerçekleştirdi. ıl özel ıdaresi çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen ıl Genel Meclisi toplantısında mülkiyeti il özel idaresine ait Kırıkhan ilçesindeki 13 okulun yerlerinin ıl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi konusu görüşülürken, okul inşaatlarının denetim konusu gündeme geldi.
 
Elimizden geleni yapıyoruz
 
Milli Eğitim şube Müdürü ıbrahim Necip Kafadar da, okulların yarı ömründe neden yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya geldiğini ne bir inşaat mühendisi nede bir inşaat teknikeri olmadığı için bilmediğini belirterek, “Ancak şu nu söyleyebilirim bizler okullarımızın daha dayanıklı yapılması konusunda elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
 
ınşaat mühendisi değilim
 
Toplantıda CHP Meclis üyesi Nedim Nurlu, ıl Milli Eğitim Müdürlüğü Arsa ve Kamulaştırma Bölümü ile Yatırım ve Tesislerden sorumlu şube Müdürü ıbrahim Necip Kafadar’a okulların ömürlerinin yarısında neden yıkılma aşamasına geldiğini sorarak, “Deprem bölgesi olan ilimizde, okullarımız yarı ömrüne geldiğinde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya geliyor. Bunun nedeni nedir? Bu okul inşaatlarımızın yeterli denetimden geçmediğini göstermiyor mu? dedi.
 
 
Tehlikeli olduğu için boşalttık
 
Yıkılma tehlikesi karşı karşıya olduğu için boşaltılan Reyhanlı Vali Utku Acun ilköğretim Okulunun akıbetini soran bir başka meclis üyesinin sorusunu da yanıt veren Kafadar, “Reyhanlı Kaymakamımız, ıl Milli Eğitim Müdürümüz ve ben söz konusu okulda incelemelerde bulunduk. Duvarları çatlamış kolanları patlamış bir vaziyette o okulda 500 öğrenci eğitim öğretim görüyordu. Onların canını tehlikeye atmamak için okulumuzu boşalttık” dedi.
 
Allah cezasını vermiş 1994 yılında yapılan Reyhanlı Vali Utku Acun ilköğretim okulunun müteahhidi mahkemeye verme kararı aldıklarını da belirten Kafadar, “Ancak gördük ki bu müteahhit iflas etmiş ve felç geçirmiş. Böyle yanlış işleri yapanların Allah cezasını veriyor. Nitekim bu müteahhitte Allahtan cezasını bulmuş” dedi. ıl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Güler de okul inşaatlarının daha sık denetim altına alınması gerektiğini belirterek bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.
 
Diğer gündem maddeleri görüşüldü

 
 ıl Genel Meclisinde ayrıca Gençlik ve Spor ıl Müdürlüğü’nün Antakya Yüzme Havuzu için 9 bin TL, Kırıkhan Kurtlu Soğuksu stadının soyunma odalarının tadilatı için 5 bin TL, Hassa şehir stadının çime dönüştürülmesi ve soyunma odalarının onarımı için 5 bin, Reyhanlı Tayfur Sökmen Stadının zemin etüt çalışmaları için 11 bin ve Vali utku Acun Spor Salonunun onarımı için 12 bin TL olmak üzere toplam 42 bin TL’lik ödeneğin 2009 yatırım bütçesine alınma isteği Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi. Ayrıca mecliste ayrıca Belen ılçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyeti üyeliğinden istifa eden Halil Polatın yerine Mehmet çıkmaz seçildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz